1000 TL doğalgaz yardımı kimler alabilir? 1000 TL doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir?

19.11.2022 10:32 | Son Güncelleme: 19.11.2022 10:32
1000 TL doğalgaz yardımı kimler alabilir? Çalışanlara 1000 TL doğalgaz yardımı için geri sayım başladı. 1000 TL doğalgaz yardımı başvuru şartları araştırılmaya başlandı. Doğalgaz parası almak isteyen vatandaşlar bu yardımdan nasıl faydalanabileceğini sorguluyor. 1000 TL doğalgaz yardımı şartları hakkında merak edilen bilgiler!

1000 TL doğalgaz yardımı kimler alabilir? 1000 TL doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir?

1000 TL doğalgaz yardımı kimler alabilir? 1000 TL doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir? Yakacak giderlerine destek olunması amacıyla verilecek 1000 TL doğalgaz ve yakacak yardımı için araştırma yapılıyor. Bu yardımı almak isteyen vatandaşlar 1000 TL doğalgaz yardımı hakkında sorgulama yapılıyor. 

1000 TL DOĞALGAZ YARDIMI KİMLER ALABİLİR?

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme özel sektör çalışanlarını kapsayacak. Asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454,6 TL'den vazgeçilecek. Böylelikle toplam 633 TL’lik ek ücret çalışan maaşlarına eklenecek.

İşverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL'ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek. Yani 2023 Haziran ayına kadar çalışanlara 1000 TL ödeme yapılabilecek.

1000 TL doğalgaz yardımını yalnızca özel sektörde çalışanlar alabilecek.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Aylık toplam 1.000 TL'yi aşmayan ödemeler istisna kapsamına giriyor. İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL'ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunuyor.

1.000 TL'yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine tabi. Bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılması gerekiyor. Bu istisnadan faydalanılabilmesi için, yapılacak söz konusu ödemelerin mutlak suretle çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ek olarak yapılması gerekiyor.

Çalışanların ücretinde bir artış oluşturmadan ücret kalemlerinin adı değiştirilerek, bu istisnalardan yararlanılması mümkün bulunmuyor.

Bu ödemeyi tüm işverenlerin yapması şart değil. İsteğe bağlı olarak yapılacak ödemeler için herhangi bir fatura ibrazı olup olmayacağı bilinmiyor.

DOĞALGAZ YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

Ödemelerin ay sonundan itibaren her maaşta hesaplara yatırılması bekleniyor.

Kaynak:Türkiye Gazetesi

 

Anahtar Kelimeler: Doğalgaz Yardımı,
YORUMLAR 0
2 + 9 ='Merkez' kararını açıkladı

'Merkez' kararını açıkladı

Kredi kartı ve nakit avansta bu uyarılara dikkat!

Kredi kartı ve nakit avansta bu uyarılara dikkat!

İnşaat sektöründe yükseliş maratonu sürüyor

İnşaat sektöründe yükseliş maratonu sürüyor

REKLAM
Toplam ciro yıllık yüzde 53,4 arttı

Toplam ciro yıllık yüzde 53,4 arttı

20 ay sonra cari fazla verdi!

20 ay sonra cari fazla verdi!

Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!

Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com