SON DAKİKA
Anasayfa / Sağlık / 30 saniyede bir kişi Hepatit’e yenik düşüyor

30 saniyede bir kişi Hepatit’e yenik düşüyor

27.07.2021 11:12 | Son Güncelleme: 27.07.2021 11:31
COVID-19'un etkileri tüm dünyada halen devam ederken, hepatit virüsleri salgın sürecinde hastalar ve taşıyıcılar hastaneye gitmekten çekindiği için yayılmaya devam ediyor.

30 saniyede bir kişi Hepatit’e yenik düşüyor

İSTANBUL (İGFA) - Her 30 saniyede bir kişi Hepatit'e bağlı hastalıklara yenik düşüyor. COVID-19 ile mücadelede Hepatit B ve C gibi kronikleşmiş hastalığı olan veya farkında olmayanların tedavilerini aksatmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını kaydeden Memorial şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Koray Tuncer, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hepatit virüsünün çeşitli bulaşıcı virüslerin ve bulaşıcı olmayan ajanların neden olduğu ve bazıları ölümcül olabilen bir dizi sağlık sorununa yol açan bir karaciğer iltihabı olduğunu anımsatan Uz. Dr. Tuncer, 'özellikle B ve C tipleri pek çok insanda kronik hastalığa yol açar. Hepatit B ve C özellikle karaciğer sirozu, karaciğer kanserine neden olarak ölüme sebebiyet verebilir. Ancak son yıllarda ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kişi hepatit ile ilgili tedavilerini aksatmakta ya da teşhis için hastaneye gitmekten çekinmektedir. Oysa bir süre sonra koronavirüs bitince ortaya, hepatite bağlı kronik karaciğer hastalıkları çıkacaktır. Bu nedenle kişilerin çekinmeden hekimlerine başvurması gerekmektedir' diye konuştu.

RİSKLİ KİşİLER DİKKATLİ OLMALI

Hepatit B açısından riskli olanların mutlaka taramalarını yaptırmaları gerektiğini ifade eden Uz. Dr. Koray Tuncer, 'özellikle eşlerden birinde Hepatit B virüsü olanlar, evinde bu virüsü taşıyanlar, korunmasız cinsel temasta bulunanlar, AIDS hastaları, tüm sağlık çalışanları, kan bankası personelleri mutlaka kanlarına baktırmalıdır' dedi.

şu anda dünya üzerinde 1 milyon 100 bin ölüm Hepatit B ve C'ye bağlı gelişen karaciğer hastalıklarından kaynaklandığına dikkati çeken Uz. Dr. Tuncer, yapılan çalışmalara göre dünyada 30 saniyede bir hepatit virüsünün yol açtığı sorunlar nedeniyle ölenler bulunduğunu, bu nedenle erken tanı için beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
6 + 1 =Gaziantep kansere karşı adım atıyor

Gaziantep kansere karşı adım atıyor

DSÖ, Sputnik V aşısını askıya aldı

DSÖ, Sputnik V aşısını askıya aldı

Moderna'nın ürettiği aşı etkinliğini yitirdi

Moderna'nın ürettiği aşı etkinliğini yitirdi

REKLAM
İstanbul'da aşılanma yüzde 85'e yaklaşıyor

İstanbul'da aşılanma yüzde 85'e yaklaşıyor

Bakanlık, iki doz aşılama haritasını paylaşacak

Bakanlık, iki doz aşılama haritasını paylaşacak

Zorunlu PCR testlerinin kapsamı genişletildi

Zorunlu PCR testlerinin kapsamı genişletildi


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com