SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / 39 dakikada sonuç veren Kovid-19 testi

39 dakikada sonuç veren Kovid-19 testi

26.09.2020 13:15 | Son Güncelleme: 26.09.2020 19:28
Alman mühendislik ve teknoloji şirketi Bosch cuma günü yaptığı açıklamada, sadece 39 dakikada 'güvenilir sonuçlar' veren, iyileştirilmiş tam otomatik bir hızlı Kovid-19 testi geliştirdiğini duyurdu

39 dakikada sonuç veren Kovid-19 testi

BERLİN, 26 Eylül (Xinhua) ? Alman mühendislik ve teknoloji şirketi Bosch cuma günü yaptığı açıklamada, sadece 39 dakikada 'güvenilir sonuçlar' veren, iyileştirilmiş tam otomatik bir hızlı Kovid-19 testi geliştirdiğini duyurdu.?

Bosch CEO'su Volkmar Denner, açıklamasında, 'Koronavirüs salgınıyla mücadelenin kilit noktalarından biri enfeksiyon kaynaklarını hızla tespit etmek. Bu yüzden ilk koronavirüs testimizin daha da hızlı bir versiyonunu geliştirmeye odaklandık' dedi.?Muayenehaneler, hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık merkezleri gibi tıbbi tesislerde hızlı teşhis yapılabilmesi için mart ayında Bosch tarafından piyasaya sunulan ilk otomatik Kovid-19 testi 2,5 saatte sonuç veriyor.

Bosch'a göre geliştirilmiş yeni test, şu anda dünyadaki en hızlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi. Test, ayrıca, otoyol servis istasyonları veya havalimanlarındaki mobil test merkezlerinde olduğu gibi 'merkezi olmayan kullanım açısından uygun.'Eski test, iki buçuk saat içinde numunelerde, aynı anda hem koronavirüs hem dokuz başka solunum yolu hastalığına ilişkin kontroller gerçekleştirirken, yeni hızlandırılmış test özellikle koronavirüsü tespit etmek üzere tasarlandı.?Xinhua'ya konuşan Bosch sözcüsü, testin Avrupa Birliği tarafından CE damgası ile onaylanan en hızlı güvenilir PCR testi olduğuna dikkat çekti. Sözcü ayrıca, 'testin uzun süre karantinada kalmanın önlenmesine yardımcı olduğunu, yeniden güven içinde seyahat ve çalışma olanağı sağladığını' belirtti.?Bosch, yeni testin kullanımının kolay olduğunun da altını çizdi. Sağlık çalışanlarının testi uygulayabilmesi için yalnızca kısa bir eğitim gerekiyor. Testte, hastanın burnundan veya boğazından alınan numune test kartuşuna yerleştiriliyor ve kartuş otomatik analiz yapılmak üzere cihaza takılıyor.?


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
6 + 9 =Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardında açıklama yaptı

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardında açıklama yaptı

TSPB Araştırma Raporları Standartlarını belirledi

TSPB Araştırma Raporları Standartlarını belirledi

Hamsi avının serbest olduğu alan genişletildi

Hamsi avının serbest olduğu alan genişletildi

REKLAM
İSKİ, içme suyu havzalarını ağaçlandırıyor

İSKİ, içme suyu havzalarını ağaçlandırıyor

Avukatlar risk altında

Avukatlar risk altında

Adalet ve Demokrasi kalıcı, özlemimiz sonsuz

Adalet ve Demokrasi kalıcı, özlemimiz sonsuz

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790