SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Ada Modern'de dünyaca ünlü sanatçının heykelleri sergilendi

Ada Modern'de dünyaca ünlü sanatçının heykelleri sergilendi

12.10.2021 11:00 | Son Güncelleme: 12.10.2021 12:01
Ada Modern Sanat Galerisi, Paris'te heykelleri sergilenen ilk Türk heykeltıraş olma unvanına sahip Cem Sağbil'in 'Doğa Ana' isimli solo heykel sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Sanatçının kadın figürlerinden oluşan ve Ege mitolojisinden beslenerek yaptığı bronz döküm heykeller sergiyi ziyaret eden sanatseverlerin beğenisini aldı.

Ada Modern'de dünyaca ünlü sanatçının heykelleri sergilendi

Bülent ESER (DidimA HABER)- Dünyanın önde gelen Türk heykeltıraşlarından Cem Sağbil, ‘Doğa Ana’ ismini verdiği heykel sergisini Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde kurulan Ada Modern Sanat Galerisi’nde açtı. Serginin açılışı için Ada Modern Sanat Galerisi’nde bir kokteyl düzenlendi.

Sanat Galerisine, Kuşadası Belediye Başkanı ömer Günel, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, KUSAV Başkanı Levent Köylü ve Aydın Adanan Menderes üniversitesi (ADü) Turizm Fakültesi Dekan
Yardımcısı Aziz Bostan katıldı.

ADA MODERN'DE EGE MİTOLOJİSİ SERGİLENDİ

Kadın figürlerinden oluşan ve Ege mitolojisinden beslenen figüratif bronz döküm heykeller ile
metal kesim resimlerin yer aldığı sergi, Kuşadalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. İlk kez
Kuşadası’nda sanatseverler ile buluşan Doğa Ana isimli sergi sanatçının dişi, doğa, kuvvet ve
direnç gibi kavramlar üzerine yoğunlaşan eserlerini bir araya getiriyor. Cem Sağbil daha önce
de Kuşadası için Balıklı Adam heykeli ile balık kasaları ve kedilerin tasvir edildiği bir çalışma
hazırlamıştı. Kuşadası’nın ilk bronz heykelleri olma özelliği taşıyan eserler, Kuşadası Belediyesi tarafından yenilenen Balıkçılar Meydanı’na yerleştirilmişti.

Küratörlüğünü çağla Bölek’in yaptığı Doğa Ananın dirayetli ve ihtişamlı yolculuğuna Cem Sağbil’in gözünden tanıklık etmek isteyenler 13 Kasım tarihine kadar Ada Modern Sanat Galerisi’ni ziyaret
edebilir.

Bir sanatçının ruhunu anlamak önemli diyen Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay “ Burada
Cem Sağbil’den eserlerinin hikayesini bizzat dinledim ve çok etkilendim. Kuşadası Belediye
& Başkanı ömer Günel’i de tebrik ediyorum. Kültür ve sanat alanında hayata geçirdiği projelerle Kuşadası’nı yeniden eski günlerine kavuşturuyor” diye konuştu.

Serginin açılış konuşmasını yapan KUSAV Başkanı Levent Köylü, “Ada Modern Sanat Galerisi
olarak ikinci sergimizi açtık. Daha önce Kuşadası’nda bu büyüklükte bir heykel sergisi olmamıştı. Değerli sanatçımız Cem Sağbil ve değerli eserlerine ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz. Kuşadası Türkiye’de kültür ve sanat başkenti olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.

ULUSAL çAPTA SANAT GALERİSİ OLMAK İSTİYORUZ

Kuşadası Belediye Başkanı ömer Günel “Biz Ada Modern Sanat Galerisi’nin ulusal çapta bir öneme sahip olmasını istiyoruz. Kuşadası, Türkiye turizminde amiral gemisi ise kültür ve sanat alanında da olmalı. Amacımız Kuşadası’nda turizm, kültür ve sanat faaliyetlerini doğru bir şekilde harmanlamak. Kuşadası’nda her zaman güçlü ve özgün& projeleri& gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Cem Sağbil bizim için çok özel bir sanatçı. çünkü Paris’te heykelleri sergilenen ilk Türk heykeltıraş. İlerleyen zamanlarda kendisiyle başka projeleri de gerçekleştireceğiz” dedi.

İnsanların modern çağdan bu yana doğayı tahrip ettiğini söyleyen Cem Sağbil,& Doğa Ana, savaşçı amazonlar ve adeta toprak ile bütünleşmiş tanrıçalarla bize sesleniyor. Sergimi ilk kez Kuşadası’nda açtım. Bu anlamda benim için de bugün çok özel. Kuşadası’nda Belediye Başkanı ömer Günel’in göreve gelmesinin ardından çok güzel bir rüzgar esiyor. Kuşadası; gastronomisi, tarihi ve doğal
güzellikleriyle Türkiye’de önemli bir yere sahip. Belediye Başkanı ömer Günel ile KUSAV Başkanı Levent Köylü’ye eserlerimi Kuşadası’nda sergilememe vesile oldukları için çok teşekkür ederim' dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 6 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com