SON DAKİKA
Anasayfa / Dünya / Afganistan’da Taliban Kabil’e girdi

Afganistan’da Taliban Kabil’e girdi

15.08.2021 14:44 | Son Güncelleme: 15.08.2021 16:19
Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'e dört bir yandan girmeye başladı.

Afganistan’da Taliban Kabil’e girdi

Taliban bu sabah, Afganistan'ın doğusundaki önemli bir şehir olan Celalabad'ın kontrolünü ele geçirdi. Kabil'e oldukça yakın bir yerde ilerleyiş devam ederken, ABD başkent Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı. Afganistan ordusunun Taliban'a direniş göstermediği belirtildi.

Taliban, dört bir yandan başkent Kabil'e ve kenar mahallelere girmeye başladı. Afganistan'da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdi. ülkeden tek çıkış yolunun Kabil'deki havalimanı olduğu belirtildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

şEHİRDE KAOS HAKİM

Taliban'ın, Kabil'in merkezine 8 kilometre uzaklıktaki sanayi bölgesi Bagrami'ye ve 5 kilometre uzaklıktaki Deşt-i Berçi'ye girdiğini aktardı. Kabil'in merkezinde gergin bekleyişin sürdüğü ve kaosun hakim olduğu gözlendi.

'şİDDETTEN KAçINMALARI İçİN TALİMAT VERDİK'

Taliban Doha sözcüsü, yaptığı açıklamada 'Kabile giren güçlerimize şiddetten kaçınmaları talimatını verdik, gitmek isteyenlere güvenli geçiş sağlanacak. Kadınların korunaklı bölgeye gitmesi talep edilecek' sözlerine yer verdi. Başkent Kabil'i güç kullanarak ele geçirmeyeceğini söyleyen Taliban, 'Biz yönetimi devralırken tek bir masum Afganistan vatandaşının bile yaralanmasını ya da ölmesini istemiyoruz ama ateşkes ilan etmedik' sözlerine yer verdi.

KİMSEDEN İNTİKAM ALINMAYACAK

Taliban ayrıca, kimseden intikam alınmayacağını, hükümet ve orduda görev almış herkesin affedildiğini belirterek, 'Güçlerimize girişlerde bekleme emri verdik. Başkent'te kimseyi öldürmedik ve yaralamadık. Afganistan hükümeti ile Kabil'in barışçıl yollarla teslim olması için müzakere halindeyiz' dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı ise 'Kabil'de farklı noktalarda silah sesi duyuldu güvenlik güçleri durumu kontrol altına aldı' açıklamasında bulundu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
6 + 5 =İlk uzay turistleri dünyaya dönüşe hazırlanıyor

İlk uzay turistleri dünyaya dönüşe hazırlanıyor

İngiltere'nin ikinci kadın bakanı oldu

İngiltere'nin ikinci kadın bakanı oldu

Almanya'da aşın varsa kebaplar bedava

Almanya'da aşın varsa kebaplar bedava

REKLAM
İspanya'da 'bomba' tahliyesi!

İspanya'da 'bomba' tahliyesi!

4 astronotun uzay yolculuğu başladı

4 astronotun uzay yolculuğu başladı

Türk Dünyası başkentliğine 'Bursa' iddiası

Türk Dünyası başkentliğine 'Bursa' iddiası


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com