SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Ağbaba: 'ülkede her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor'

Ağbaba: 'ülkede her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor'

10.11.2020 13:45 | Son Güncelleme: 10.11.2020 13:48
CHP Genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba TüİK işgücü istatistiklerini değerlendirdi: 'ülkede her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor'

Ağbaba: 'ülkede her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın tespit ve değerlendirmeleri şöyle:?


'TüİK'e göre işsizlik geçtiğimiz yıla oranla 456 bin kişi azaldı ve işsizlik 4 milyon 194 bin kişi ile yüzde 13,2 oldu. Oysaki istihdamda da geçtiğimiz yıla göre azalma 975 bin kişidir. Aynı anda hem istihdamın hem de işsizliğin azalması ancak verileri çarpıtma merkezine dönüşen TüİK'in hesaplama yöntemlerinde olur.
ülkede her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor!


İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 975 bin kişi azalarak 27 milyon 554 bin kişi, istihdam oranı ise 2,4 puanlık azalış ile yüzde 43,9 oldu.


Bu da demek oluyor ki Türkiye'de çalışamayan nüfus çalışabilen nüfusu geride bıraktı. Yani ülkede çalışabilen nüfus içerisinde her 100 kişiden 56'sı çalışmıyor. Ayrıca işgücü oranı geçtiğimiz yıldan bugüne 1 milyon 431 bin kişi azaldı. Bu demek oluyor ki insanlar iş bulma ümidini yitirdiği için iş gücünden çekiliyor. Yurttaşlar iktidarın istihdamı arttırdık masallarını artık inanmıyor.


İş bulma ümidi olmayanların sayısı 2 kattan fazla arttı, gerçek işsizlik 10,2 milyonu aştı.
TüİK'in resmi anlamda işsiz olarak değerlendirmediği iş bulma ümidi olmayanlar ordusu, geçtiğimiz yıla göre 2 kattan fazla bir artışla 1 milyon 331 bine çıktı.


Yine TüİK'in işsiz olarak değerlendirmediği; çalışmaya hazır olup iş aramayanların sayısı 2 milyon 752 bin, mevsimlik çalışanlar 77 bin, zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 223 bin ve yetersiz istihdam edilenlerin sayısı 710 bindir.


TüİK'in kendi verilerinin içerisinde olup TüİK tarafından işsiz olarak değerlendirilmeyen bu kişileri de hesaba kattığımızda TüİK'in 4 milyon 194 bin olan dar tanımlı işsize ek olarak gerçek işsiz sayısı 10,2 milyon aşmaktadır.


Torba kanunla işsizliği k?ğıt üzerinde düşürecekler
İktidar nasıl şark kurnazlığı yapıp insanları işten çıkarma yasağı adı altında ücretsiz izne gönderip istihdam da yer alıyor olarak gösterdiyse, şimdi de mecliste görüşülen sözde istihdam paketi ile yine aynı şeyi yapmayı amaçlamaktadır.


özellikle 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar belirli süreli iş sözleşmeleri ile geçici olarak çalıştırılacak ve iktidar bu şekilde güvencesiz istihdam modeli ile işsizliği k?ğıt üzerinde düşürmüş gibi gösterecektir.
Her ne kadar resmi verileri çarpıtarak aksini iddia etseler de hayatın acı gerçeği er ya da geç iktidarın yüzüne çarpacaktır.'?

Kaynak CHP Basın Birimi
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
4 + 5 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790