Ahıska Sürgünü'nün 78. yılı Bursa Yıldırım'da anıldı

15.11.2022 10:50 | Son Güncelleme: 15.11.2022 12:21
Ahıska Türklerinin Sovyetler Birliği tarafından vatanlarından sürgün edilişinin 78'inci yıl dönümü, Bursa'nın Yıldırım ilçesinde anıldı.

Ahıska Sürgünü'nün 78. yılı Bursa Yıldırım'da anıldı

BURSA (İGFA) - Yıldırım Belediyesi ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ahıska Türklerinin anavatanlarından sürgün edilişinin 78'inci yıl dönümünde anma programı düzenlendi.

Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki programa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ın yanı sıra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan çavuşoğlu, DATüB Bursa İl Başkanı Paşa Alihan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman çelik, AK Parti Yıldırım ilçe Başkanı Ali Erbay ve çok sayıda davetli katıldı.

Sovyet Rusya'nın Türkiye sınırında bulunan Ahıska bölgesinde yaşayan Müslüman Türklerin, sırf dini ve milli kimliklerden dolayı Orta Asya çöllerine sürgün edilişinin üstünden 78 yıl geçmesine rağmen yaşanan acıların tazeliğini koruduğunu ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, '14 Kasım 1944 tarihinde, 90 bin Ahıska Türk'ü, Stalin tarafından yurtlarından kopartılarak, Asya'da insan yaşamının en zor olduğu bölgelere sürgün edildi. Kışın çetin şartlarında, vagonlara doldurularak bir aydan fazla sürecek uzaklıktaki bölgelere sürgün edilen kardeşlerimizden 17 bini, ne yazık ki açlık ve hastalık gibi nedenlerle hayatını kaybetti. Sovyet yönetiminin zulmü sürgün bölgelerinde de devam etti. Ahıskalı kardeşlerimiz kadın, yaşlı, çocuk denilmeden çalışma kamplarına gönderildi. Bu kamplarda da binlerce kardeşimiz şehit oldu.& Yıllarca devam eden zulme baskılara rağmen kültürlerini kimliklerini korumayı başaran kardeşlerimiz canları pahasına adeta bir destan yazdı. Zulmün mimarı olan Sovyetler rejimi yerle bir olurken, mazlum Ahıskalı kardeşlerimiz zulüm çemberinden güçlenerek çıktılar' dedi.

HUZURU YILDIRIM'DA BULDULAR

Yıldırım'ın binlerce Ahıskalı'ya ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Başkan Yılmaz, sürgünü yaşayıp da bugün dünyanın farklı ülkelerinde hayata tutunmaya çalışan büyüklerimize Allah'tan sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diledi.

Sovyet Rusya rejiminin insanlık dışı uygulamaları neticesinde binlerce Müslüman Türk'ün şehit olduğunu, ailelerin dağıldığını, çocukların öksüz ve yetim bırakıldığını aktaran TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan çavuşoğlu da, 'Ahıskalı kardeşlerimizin yıllar boyunca çektiği acılar Türkiye'de son bulmuş, huzura ve rahata kavuşmuşlardır. Bu yaşananlar, Mazlumların sahipsiz kalmaması, yaşanan zulümlerinin tekrarlanmaması adına güçlü bir Türkiye inşa etmek zorunda olduğumuzun göstergesidir. Bu vesileyle, adlarını ve kimliklerini korumak için hayatlarından vazgeçen şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum' diye konuştu.

Program şiir performansları ve tiyatro gösterimlerinin ardından sona erdi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 6 =Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

REKLAM
Meclis olağanüstü toplanıyor

Meclis olağanüstü toplanıyor

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com