SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Aile Hekimi Covid Hastasına Baktıkça ücretlerinden Kesinti Yapılmayacak

Aile Hekimi Covid Hastasına Baktıkça ücretlerinden Kesinti Yapılmayacak

6.09.2020 19:30: | Son Güncelleme: 6.09.2020 22:45:
İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada,? “Aile hekimliği çalışanlarına 1 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere üç aylık ek ödeme...

Aile Hekimi Covid Hastasına Baktıkça ücretlerinden Kesinti Yapılmayacak

İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada,? “Aile hekimliği çalışanlarına 1 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere üç aylık ek ödeme ve 1 Haziran 2020 tarihinden itibarende covid 19 hastası veya temaslı oldukları sürece ücretlerinden kesinti yapılmayacağını açıklamıştır” denildi.

Odadan yapılan açıklama şu ifadeler yer verildi, “Büyük bir algı operasyonu ile bütün basın, yayın organları kullanılarak kamuoyuna, sağlık çalışanlarına hakettikleri desteği ve ücreti verdiklerini söylerken, bu açıklama altı aylık pandemi süresince, hiçbir ücret ve iyileştirme yapmadıklarının, hasta olunduğunda ücretlerine bile göz dikildiğinin itirafı olmuştur. 50 binin üzerinde aile hekimi ve yardımcı sağlık personeli pandemi sürecinde sahipsiz bırakılmış, birinci basamak sağlık çalışanlarına tükenmişlik duygusu yaşatılmış, Sağlık Bakanlığı'nca Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) pandemiye yönelik hiçbir önlem alınmadığı gibi, kişisel koruyucu ekipman, dezenfektan gibi gereksinimleri çok büyük oranda sağlık çalışanlarının kendi girişimleriyle edinilmiştir. Pandemi süreci sağlık sistemlerinin içinde bulunduğu sorunları görünür hale getirmiş, birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal olması ve genel bütçeden finanse edilmesi, ASM' lerin bölge ve nüfus tabanlı olarak düzenlenmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin bütüncül, kişiye ve topluma dönük olması gerekliliği bir defa daha ortaya çıkmıştır”

öLüMü GöZE ALARAK HALKIN SAğLIğININ öNCELEYEN

“Covid 19 hastası çok olana, çok izlem yapana, kişi sayısına göre ödemenin yapılması, iyi hekimlik anlayışımız ile bağdaşmayan performans uygulaması kabul edilebilir bir yöntem değildir. Aylardır koruyucu sağlık hizmetlerinde kendilerine düşen görevi gereği gibi yerine getirmeye çalışan, hiçbir karşılık beklemeden, hastalanmayı ve hatta ölümü göze alarak halkın sağlığını önceleyen, emek harcayan, aile hekimliği çalışanlarına ek ödeme vermeyi performansa bağlayan, sınır ve süre koyan Sağlık Bakanlığını onaylamamız düşünülemez. Haziran ayı öncesi hasta olanları, Ağustos ayı öncesi koruyucu sağlık hizmetlerini ve çalışmaları yok sayan, Covid 19 hastalığını meslek hastalığı olarak kabul etmeyen, performans ücreti ile her şeyi yaptırabileceğini düşünen bu anlayışın karşısında hekimlik değerlerimiz duracaktır. Sağlık Bakanlığı’ndan bugüne kadar beklenti içine girmeden görevlerini yerine getiren aile hekimliği çalışanları için yapılan düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesini, bütün hekim ve sağlık çalışanlarımızın çalışma ve emeklerinin karşılığının hiçbir şart ileri sürülmeden eşit ve adaletli bir şekilde ödenmesini talep ediyoruz” 

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
1 + 9 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790