SON DAKİKA
Anasayfa / Siyaset / AK Parti kurucularından Baran: Yeni bir oluşum kuruyoruz

AK Parti kurucularından Baran: Yeni bir oluşum kuruyoruz

5.12.2020 17:49: | Son Güncelleme: 5.12.2020 17:52:
AK Parti Kurucularından Hukukçu Latif Cem Baran DEVA Partisi ile neden yürümediğini anlattı ve duyurdu : Yeni Bir Oluşum Kuruyoruz

AK Parti kurucularından Baran: Yeni bir oluşum kuruyoruz

DEVA Partisi'ni kuran eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın bu süreçte tavsiye ve bilgi aldığını söylediği& 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün avukatı Latif Cem Baran, Deva Partisinde neden yer almadığını da DEVA Partisi’nin millî konularda yeterince hassas olmadığını ve sol bir parti görüntüsü vermesi sebebiyle olduğunu& aktardı.& Latif Cem Baran,aynı zamanda herkesi içine alacak yeni bir STK kurmaya hazırlandıklarını da duyurdu.

"Zamanında müdahele etmedikleri sorunlara bugün çözüm vaad edemezler"

Ali Babacan ve benzeri parti oluşumunda bulunan isimlerin aynı dönemde içinde bulundukları oluşunda bir hata gördükleri zaman düzeltme yoluna gitmeleri yoksa istifa etmeleri gerekliliğinin de altını çizdi. & Bugün çözüm vaad ettikleri konuların,& & zamanında görev başında iken müdahele etmemiş oldukları konular olduğunun altını çizen Baran, güven konusunda da boşluklar& oluşturduğunu ifade etti.& Babacan ile temaslarında DEVA Partisi’ni millî konularda hassas bulmadığını, kendisine sol bir parti olarak göründüğünü ve bu sebeple içinde yer almadığını kaydeden Baran, şu ifadeleri kullandı:

“Ben, doğrusu millî hassasiyetler noktasında çok farklı baktığımızı gördüm. Bugünün Misak-ı Millî’si olan Mavi Vatan, hiç orada gündeminde yok. ‘Çiftçi nasıl geleceğe dair üretim yapacak, nasıl geliştirecek kendisini? Nasıl borcunu ödeyebilecek, ipotekli toprağını kurtarabilecek?’ diye sorduğumda, bir cevap alamadım. ‘İşçi, memur, kredi kartı borcu olan insanlar neler yapacak?’ diye sorduğumda, daha çok borç ekonomisi noktasında hep fikirlerini sundular. Bunun dışında Türkiye’deki temel yakıcı meselelere baktığımız zaman daha çok sanki muhafazakâr, mukaddesatçı merkezde bulunan ve ana akımı hedefleyen bir görüş beklerken, daha çok sanki sol bir parti gibi göründü. Sol bir bakış açısında gördüm doğrusu, o dönem ismi belli olmayan partiyi. Dolayısıyla bunun içinde yer almamam gerektiğini düşündüm ve o zaman uzaklaştım ve siyasî çalışmalarında bulunmadım. Elbette ki bütün siyasetin içinde olan insanlarla beşerî münasebetlerimiz olabilir ama öyle bir partinin Türkiye’ye faydalı olabileceğini düşünmüyorum.”

“Ak Parti büyük gemi ve yeni partiler, en ufak rüzgârda batabilecek yelkenliler”

“Yeni bir oluşum mu var?”& sorusu üzerine& Latif Cem Baran, Türkiye’de iktidar alternatifi bir partinin elzem olduğunu ancak yeni partilerin yüzde 1 oy oranına bile ulaşamadığı sürece AK Parti’nin daha rahat hareket edeceğini ifade etti.

İnsanların bir partiye mecburen ya da kerhen oy vermek zorunda kalmamaları gerektiğini söyleyen Baran,& “Yeni kurulan partiler, adeta AK Parti’nin maketi. Tüm yeni partiler, ilk çıktıkları zaman bir sinerji oluşturması, milletten bir rüzgâr alması gerekirken, yüzde 1’lerde yüzen küçük yelkenliler gibi. Koskoca devasa bir gemi var, AK Parti gemisi; onunla yarışmaya çıkanlar, küçük yelkenliler. En ufak rüzgârda batabilecek partiler olarak gözüküyorlar”& diye konuştu.

Yeni bir oluşum Aralık ayında tamamlanıyor

Latif Cem Baran, yeni bir parti kurup kurmayacaklarının sorulması üzerine de, önce bu ay içerisinde bir sivil toplum kuruluşunu (STK) hayata geçireceklerini söyledi.

Baran,& “Bu, tamamen bir sivil toplum örgütü. Sosyal bir hadise. Siyasî bir parti değil. Yarın ne olacağını Allah bilir; ama biz, işte bizim de bir tuzumuz olsun çorbada. Bizim de bir katkımız olsun”& dedi.

“Bu STK içinde kimler var?”, “Kiminle birlikte yola çıkıyorsunuz?”sorularına karşılık isim vermeyen Baran,& “Sayın Abdullah Gül, bu işin neresinde?”& sorusunu da& “Hiçbir tarafında değil”& diye cevapladı.

Latif Cem Baran,& “Ben, kendisine de, konuştuğumuzda, rast geldiğimizde söyledim. Çok sevdiğim bir insandır. Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanımız da çok sevdiğim bir insan, Abdullah Bey de çok sevdiğim bir insan. Beraber çok çalıştık. Hepimiz Erbakan Hoca’nın talebesiyiz çünkü. Cenâb-ı Allah, mağfiretiyle muamele etsin diyorum. Erbakan Hoca, beni yetiştiren insandır. Kimseyle alâkamız yok. Beşerî münasebetlerimiz herkesle var; ama bu çok bağımsız, Türkiye’yi temsil eden, herkesi kucaklayan bir sivil toplum örgütü”& diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
4 + 3 =Altun: 'Terör kurbanlarını İstanbul ve Los Angeles'ta bugünden itibaren sergilerle anıyoruz'

Altun: 'Terör kurbanlarını İstanbul ve Los Angeles'ta bugünden itibaren sergilerle anıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisini grup toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisini grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu, TBMM Grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu, TBMM Grup toplantısında konuştu

REKLAM
Tatlıoğlu, aşı rakamları da takvim de tutmadı

Tatlıoğlu, aşı rakamları da takvim de tutmadı

Erdoğan, partisinin Bayburt, Giresun, Niğde ve Zonguldak İl Kongrelerine katıldı

Erdoğan, partisinin Bayburt, Giresun, Niğde ve Zonguldak İl Kongrelerine katıldı

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790