AKUT 17 Ağustos nöbetinde

13.08.2022 13:09 | Son Güncelleme: 13.08.2022 13:12
AKUT, Büyük Marmara Depremi'nin 23. Yılı'nı bir dizi etkinlikle anıyor. Anma kapsamında, İstanbul-Değirmendere arası 115 kilometrelik kitlesel bir koşu, Değirmendere'de, 1999'da suya gömülen binaların bulunduğu bölgede bir dalış ve deprem saati olan 03.02'de, AKUT İzmit Operasyon Merkezi'nde bir tören gerçekleştirilecek.

AKUT 17 Ağustos nöbetinde

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 17 Ağustos Büyük Marmara Depremi'nin 23. Yılı'nda, depremde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem konusunda bilinç yaratmaya devam etmek için bir dizi etkinlik düzenliyor. Anma kapsamında, İstanbul-Değirmendere arası 115 kilometrelik bir parkurda kitlesel bir koşu ve deprem saati olan 03.02'de, AKUT İzmit Operasyon Merkezi'nde bir anma töreni düzenlenecek. Ayrıca Değirmendere'de, 1999'da suya gömülen binaların bulunduğu bölgede bir dalış etkinliği gerçekleştirilecek.

Kurulduktan sadece& 3 yıl& sonra,& 17 Ağustos 1999& Büyük Marmara Depremi'nde toplumun yaygın sevgisini kazanan, geçen çeyrek asır içinde& BM& ve& AB'nin arama kurtarma yapılanması içinde en önemli ekiplerinden birisi haline gelen, ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü& AKUT& Arama Kurtarma Derneği,& Büyük Marmara Depremi'nin& 23.& yılını bir dizi etkinlikle anıyor.

Anma Etkinlikleri, AKUT gönüllüsü ve AKUT'a destek veren sporculardan oluşan& 34& kişilik grubun hiç durmadan gerçekleştireceği ve& 16 Ağustos 2022& Saat& 10.00'da,& İstanbul Ataşehir'deki& AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi'nde start verilecek kitlesel koşu ile başlayacak. Etkinlikler,& 17 Ağustos 2022& tarihinde, tam& 1999& depreminin saati olan& 03.02'de& Anma Töreni& ile sona erecek. Anma kapsamında ayrıca, AKUT gönüllüsü Dalış Eğitmeni& Volkan Tunç& ve dalış eğitmeni üç arkadaşının katılımı ile& 16 Ağustos 2022 14.00-16:00& saatleri arasında& Değirmendere'de, 1999'da suya gömülen binaların bulunduğu yerde bir dalış etkinliği gerçekleştirilecek.

Toplum olarak artık tüm afetler konusunda toplum olarak,& 'kriz yönetiminden';& 'zarar azaltma',& 'hazırlık'& ve& 'tahmin ve erken uyarı'& süreçlerinden oluşan& 'risk yönetimine'& geçmemiz gerektiğini belirten AKUT Yönetim Kurulu Başkanı& Recep şalcı, olası& İstanbul& ya da& Marmara& odaklı bir depreme hazırlık durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Recep şalcı& şu değerlendirmelerde bulundu: 'Büyük Marmara Depremi'nin üzerinden neredeyse çeyrek asra yaklaşan bir süre geçti. Bu süre içinde özellikle İstanbul için depreme hazırlık anlamında yapılanları 10 üzerinden 6 puan gibi değerlendirebiliriz. Başka bir ifadeyle hızla yapılması gereken çok iş var. Zaman hala aleyhimize işliyor. Olası bir İstanbul ya da yeni bir Büyük Marmara Depremi için arama kurtarma ve müdahale eylem planlarımız hem AKUT özelinde hem de ulusal olarak hazır. AKUT olarak, İstanbul Deprem Acil Durum ve Müdahale Planımız kapsamında öncelikle, Trakya ve Anadolu olmak üzere; 2 adet Acil Durum Yönetim ekibi konuşlandıracağız. İstanbul ekibimiz dışındaki 29 ekibimizi, BM INSARAG standartlarında teşkilatlandırarak, deprem bölgesine konumlarına göre 2-10 saat içinde, kendi malzeme ve teçhizatı ve 3 günlük ikmal ve iaşesiyle deprem bölgesine intikal ettirmek için tüm hazırlıklarımız tamam. Ama asıl hayati konu bu değil.& İstanbul& gibi bir dünya megapolü söz konusuysa ya da ülkemizin nüfusunun& yüzde 30'nun& yaşadığı ve ülke üretim ve ekonomisinin kalbi olan& Marmara Bölgemizi& konuşuyorsak; eğer binalarınız, yapı stoklarınız depreme dayanıklı değilse, tam olarak depreme hazır olmak kavramından pek söz edemezsiniz. Her zaman vurguluyorum: Dünyadaki tüm arama-kurtarma ekiplerini, en son teknolojik donanımlarıyla ve tecrübeleriyle bir araya getirseniz bile, fayda etmeyecektir. Ve yine hep vurguladığım gibi, asıl hayat kurtaran, 'afete hazırlık', 'afet kültürü' ve ulusal bir 'risk yönetimi' stratejisidir. özellikle İstanbul için, yapı stoklarımızın depreme karşı dayanıklılığı ve deprem öncesi hazırlıklar konusunda maalesef hala yapılması gereken çok şey var. Bunun en önemli pratik çözümü, kentsel dönüşüm sürecinin tamamlanmasıdır. 2018 yılında binalarla ilgili deprem yönetmeliği değişti ve sonra yapılmış binalar depreme karşı dayanıklı ve İstanbul'da özellikle kamu binalarının %94'ü güçlendirildi ya da yeniden yapıldı. Ama bunlar yeterli değil. İstanbul'da kentsel dönüşümler tam olarak tamamlamadıktan sonra ancak büyük bir İstanbul depremine hazırız diyebiliriz.'

 

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
6 + 7 =Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

REKLAM
Meclis olağanüstü toplanıyor

Meclis olağanüstü toplanıyor

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com