SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Antimikrobiyal Farkındalık Haftası

Antimikrobiyal Farkındalık Haftası

21.11.2020 14:45 | Son Güncelleme: 21.11.2020 14:46
18- 24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası tüm dünyada sağlık örgütleri tarafından kutlanmaktadır.

Antimikrobiyal Farkındalık Haftası

18- 24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası tüm dünyada sağlık örgütleri tarafından kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca yapılan etkinliklerle Antimikrobiyal Direnç Gelişimine karşı her bireyde farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan özdemir,? antimikrobiyal direncin canlılarda hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı gereksiz kullanılan başta antibiyotikler olmak üzere tüm ilaçlara karşı canlı organizmada kendiliğinden gelişen bir durum olduğunu söyledi. özdemir, “Canlı organizmanın gereksiz ilaç kullanımlarına bağlı olarak vücudundaki bakterilerde gelişen direnç onun hasta olduğunda ve gerçekten ihtiyacı olduğunda kullanması gereken ilaçlardan vücudunda gelişen dirençten dolayı yararlanamaması demektir. Dolayısıyla bugün konuştuğumuz Covid- 19 pandemisi gibi yakın zamanda normalde tedavi edici ilacı olduğu halde vücudumuzda gelişen direnç nedeni ile basit hastalıkları bile atlatamamamız söz konusu olabilecektir. Nasıl doğayı ve doğal olanı dengesini koruyarak yaşamamız tüm dünyada sağlık için önemli ise, hastalıklardan korunmaya yönelik önlemleri zamanında almak, koruyucu hekimliğin önemini tek sağlık yaklaşımı ile güçlendirmek de o kadar önemlidir. Bilinçsiz ilaç kullanımının yanında, gıdalarımızda, başta antibiyotikler olmak üzere, ilaç kalıntısı oluşumunu engellemek için biz Veteriner Hekimler olarak hayvan sağlığı uygulamalarımızda bu konuda hassas davranıyoruz. üreticilerimizin, yetiştiricilerimizin bilinçlenmesi için de bilgilendirmeler yapıyoruz. Hatta klinisyen meslektaşlarımızı zora sokan bir uygulama olsa da, sırf kalıntı kontrolüne hizmet ediyor olması inancı ile ilaç takip sistemine ve elektronik reçete sistemine uygun olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak ne yazık ki halen kaç hayvanın antibiyotik kalıntısı nedeni ile mezbahalarda kesimden çevrildiğini, kaç litre sütün merdiven altı sisteminde antibiyotik kalıntılı olarak halka sunulduğunu ya da peynir yapımına gittiğini bilmiyoruz. Biz Veteriner Hekimler, hayvanların ve hayvansal ürünlerin sağlıklı olmasının insan sağlığını doğrudan etkilediğinin farkındayız ve hayvan sağlığına dair faaliyetlerimizi bu bilinçle gerçekleştiriyor, halk sağlığına katkıda bulunuyoruz. Peki siz bu farkındalığımızın farkında mısınız? Koruyucu hekimlik hizmetlerine dair farkındalığınız yüksek, antimikrobiyal direnciniz düşük,
sağlığınız yerinde olsun” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
1 + 8 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790