SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Aydın Nazilli'de şap aşılama çalışmaları devam ediyor

Aydın Nazilli'de şap aşılama çalışmaları devam ediyor

6.10.2021 10:15:
Aydın'ın Nazilli ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan hastalık ve zararlılarla mücadele programı kapsamında yürütülen '2021 yılı Sonbahar şap aşılama kampanyası' Eylül ayı içerisinde ilçe genelinde başladı. 15 Kasım 2021 tarihinde sona erecek. şAP aşısıyla birlikte küpesi olmayan hayvanlara küpe takılıyor. Ayrıca sahipli kedi ve köpeklere de kuduz aşısı yapılmaya devam ediyor.

Aydın Nazilli'de şap aşılama çalışmaları devam ediyor

Bahattin ALBAYRAK(DidimA& HABER)-& Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sunay Güler, “Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dahilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, Nazilli ilçe genelinde de büyükbaş hayvanlarda verim düşüklüğüne ve ölümlere dolayısı ile ülkemizde ekonomik kayba sebep olan şap& hastalığından korunmak amacıyla yürütülen aşılama kampanyasının sonbahar dönemi başlamış bulunmaktadır” dedi.

Yetiştiricilerin sonbahar şap aşısı döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmalarının zorunlu olduğunu da belirten Sunay Güler, “Yetiştiricilerimizin şap aşısı dahil olmak üzere tüm programlı aşılamalarda işletmelerindeki hayvanlarını aşılatmaları zorunludur. şap aşısı uygulanmamış olan hayvanların iller arası nakledilemez ve buzağı desteklemesinden faydalanamaz. Ayrıca, yetiştiricilerimizin şap aşılama programına katılım sağlaması, İlçemizde bu hastalığı önleyebilmek için çalışan hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olması çok büyük bir önem taşımaktadır. Yetiştiricilerimizden isteğimiz muhtarlarımız aracılığı ile önceden haber verdiğimiz mahallelerde bulunan hayvanlarını o gün içerisinde dışarıya çıkartmamaları ve ekiplerimize yardımcı olarak hayvanlarını aşılamalarıdır.

Aşılama çalışmalarımız İlçe Müdürlüğümüz hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Bu güne kadar Sonbahar aşılama döneminde 18.5 adet hayvan aşılandı. Hedefimiz İlçemizde bulunan 27.031 adet büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır” dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 9 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com