SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Azerbaycanlı öğrenciler Karabağ toprağına Bursa’da kavuştu

Azerbaycanlı öğrenciler Karabağ toprağına Bursa’da kavuştu

27.07.2021 08:27 | Son Güncelleme: 27.07.2021 09:34
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz ay yaptığı Azerbaycan ziyareti sırasında kendisinden vatan toprağı isteyen Bursa'da eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilerin hayalini gerçekleştirdi. 28 yıl sonra işgalden kurtarılan Karabağ'ın toprağını Başkan Aktaş'tan teslim alan Azerbaycanlı öğrenciler duygusal anlar yaşadı.

Azerbaycanlı öğrenciler Karabağ toprağına Bursa’da kavuştu

BURSA (İGFA) - Geçtiğimiz Haziran ayında çeşitli temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a giden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 15 Haziran Azerbaycan Mill? Kurtuluş Günü vesilesiyle Bursa'da etkinlik yapan Azerbaycanlı öğrenciler ve tedavi gören Azerbaycanlı gazilerle de görüntülü sohbet etmişti. Sohbet sırasında öğrenciler, Başkan Aktaş'tan işgalden kurtarılan Karabağ'a olan hasretlerini bir nebze de olsa dindirmek adına vatan toprağı istemişti. Başkan Alinur Aktaş da öğrencileri kırmayarak Türkiye dönüşünde yanında hatıra olarak Karabağ toprağı getirdi. Başkan Alinur Aktaş, kendisini ziyaret eden Azerbaycanlı öğrencilere vatan toprağını kavanoz içinde teslim etti. Yöresel kıyafetler giyen öğrenciler, 28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılan vatan toprağını ellerine alırken duygusal anlar yaşadı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'ın Türkiye için çok değerli ve kıymetli olduğunu söyledi. Büyük Azerbaycan şairi Nizami Gencev?'nin 880. doğum yıldönümü vesilesiyle Bursa'da anıldığını hatırlatan Başkan Alinur Aktaş, Azerbaycanlı öğrencilere bir buçuk ay önce verdiği sözü yerine getirmenin de mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Azerbaycanlı öğrenciler adına Karabağ toprağını teslim alan Uludağ üniversitesi Azerbaycan Kültür ve Sanat Topluluğu Başkanı Latife Naghdaliyeva, Başkan Aktaş'ın Azerbaycanlı öğrencilere ve Azerbaycan'a her zaman destek olduğunu dile getirerek, '44 gün süren savaştan sonra zafer kazandık. 30 senelik hasret son buldu. İnşallah bizler de artık Karabağ topraklarını görebileceğiz, ziyaret edip kavuşacağız. Ama o zamana kadar hasretimizi dindirmek adına Azerbaycan'ı ziyaret eden Başkanımız Alinur Aktaş'tan Karabağ toprağı istemiştik. çok sağ olsun bizleri kırmadı. Bu toprağın elimde olmasından dolayı çok duyguluyum ve mutluyum' dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

Anahtar Kelimeler: Bursa,
YORUMLAR 0
2 + 7 =Sakarya'da uluslararası rotalar dijitale taşınıyor

Sakarya'da uluslararası rotalar dijitale taşınıyor

Bursa Osmangazi'de Mevlana sevgisi dizelere dökülecek

Bursa Osmangazi'de Mevlana sevgisi dizelere dökülecek

Kocaeli'de deniz kirliliğine 1,2 milyon liralık ceza!

Kocaeli'de deniz kirliliğine 1,2 milyon liralık ceza!

REKLAM
 İSMEK'e 'Enstitü İstanbul' dönüşümü

İSMEK'e 'Enstitü İstanbul' dönüşümü

Bursa Uludağ'a ilk kar erken düştü

Bursa Uludağ'a ilk kar erken düştü

Bursa Büyükşehir personeline 'uzmanlık' eğitimi

Bursa Büyükşehir personeline 'uzmanlık' eğitimi


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com