SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Bakan Akar: “Güç dengelerinin değişmesi mümkün değil!”

Bakan Akar: “Güç dengelerinin değişmesi mümkün değil!”

27.07.2021 13:27 | Son Güncelleme: 27.07.2021 15:07
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son dönemde dikkat çeken silahlanma sürecini eleştirdi.

Bakan Akar: “Güç dengelerinin değişmesi mümkün değil!”

ANKARA (İGFA) - Mill? Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral ümit Dündar ile 2'nci Ordu İleri Komuta Yeri'nde dün yaptığı inceleme ve denetlemeleri kapsamında harek?t merkezini ziyaret etti, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Esas Komuta Yeri'nde görevli personelle de bir araya geldi.

Bakan Akar, burada savunma ve güvenlik konularında yaptığı açıklamalarda, Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı 18 Rafale uçağı ile Yunan yetkililerin son dönemde söylemlerine de değindi.

Türkiye'nin hukuktan, diyalogdan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu bir kez daha vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

'Bunu samimi olarak söylüyoruz. Bir tarafta Lozan diğer tarafta Paris Antlaşmaları söz konusu. Yunan komşularımız bunları dahi yok saymak, göz ardı etmek gibi bir eğilime giriyor. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Anlaşmalarla gayriasker? statüde olan adalar var. Taraflar bu anlaşmayı yapmış ve 'şu adalar silahlandırılamaz, bunlar gayriasker? statüde olacak' demiş, bunda mutabık kalmışız. Bunlar şimdi silahlandırılıyor. 'Tehdit var' diyorlar. Tehdit asla söz konusu değil. Türkiye'nin şu anda Yunanistan'a karşı herhangi bir saldırgan tutumu söz konusu değil. Biz diyalog, uluslararası anlaşmalar, hukuk, teamüller diyoruz. Fakat her seferinde provokatif açıklamalarla bizim bu barışçıl yaklaşımımız ters düz edilmektedir.'

EGEAYDAAK'lara da değinen Bakan Akar, 'Yunan komşularımız bunlara da sahip çıkmak gibi bir saldırgan tutum içinde.' dedi. Yunanistan'ın son dönemdeki silahlanma politikalarını da eleştiren Bakan Akar, şöyle konuştu:

'Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. üç beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil. Dolayısıyla Yunan komşularımızın saldırgan çözümler değil, barışçıl, siyasal çözümler için uğraşmalarını, buradaki sorunlara yönelik çözüm gayretimize katkı sağlamalarını bekliyoruz. Biz bir taraftan istişari görüşmeleri yaparken diğer taraftan NATO'da ayrıştırma usulleri görüşmelerini yapıyoruz. Ayrıca güven artırıcı önlemler çerçevesinde ikisi Atina'da biri Ankara'da olmak üzere üç toplantı yaptık. Dördüncü toplantının da Ankara'da yapılması için kendilerini samimi şekilde davet ediyoruz. Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini ve bu şekliyle Ege ve Akdeniz'in barış denizi olmasını, tarafların refahına katkı sağlamalarını bekliyoruz. Aksi h?lde bu kadar borcun içindeki Yunanistan'ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok. çünkü biz iki ülke halklarının iyi komşuluk ilişkileri içinde, refah, barış içinde yaşamalarından yanayız. Tüm çalışmalarımız da buna yöneliktir.'

https://twitter.com/tcsavunma/status/1419962124533735424

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
6 + 1 =Barış Pınarı'nda 6 terörist öldürüldü

Barış Pınarı'nda 6 terörist öldürüldü

CHP'den BODER eylemine destek geldi

CHP'den BODER eylemine destek geldi

Sağlık turizminde gözler pandemi sonrasında

Sağlık turizminde gözler pandemi sonrasında

REKLAM
Muğla art arda sallandı!

Muğla art arda sallandı!

Yurt sorunu çözen Mansur Yavaş'a CHP'den teşekkür

Yurt sorunu çözen Mansur Yavaş'a CHP'den teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'e katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'e katıldı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com