SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Bakan Pakdemirli: “Yanan alanlar üç yöntemle yeniden yeşillendirilecek”

Bakan Pakdemirli: “Yanan alanlar üç yöntemle yeniden yeşillendirilecek”

13.08.2021 17:00 | Son Güncelleme: 13.08.2021 17:39
Antalya Manavgat'ta yangından zarar gören orman alanları ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, köylerde vatandaşlarla üreticilerin taleplerini dinledi. Devlet olarak vatandaşların yanında ve yanında olmaya devam edeceklerini belirten Pakdemirli, yanan alanların 3 yöntemle yeniden yeşillendirileceğini söyledi.

Bakan Pakdemirli: “Yanan alanlar üç yöntemle yeniden yeşillendirilecek”

ANTALYA (İGFA) - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin son 19 yılda, geçmiş 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını yaparak 5,4 milyar fidanı toprakla buluşturduğunu bildirdi.

Planlamaya göre, yangınlar soğutulduktan sonra yanan odun emvalinin sahadan çıkarılacağını ve ardından detaylı bir arazi etüdü yapılarak, bu alanların hangi yöntemlerle yeşillendirileceği netleşeceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, 'Ağaçlandırma, doğal bitki örtüsüyle uyumlu olacak. Ağaçlandırmada arazi yapısına göre 3 yöntem uygulanacak. Birincisi, özellikle yangın öncesinde yoğun olarak maki bitki formasyonunda yer alan bitki türlerinin var olduğu bir kısım taşlık, kayalık alanlar doğal haline bırakılacak ve bu alanların doğal haliyle kendini yenilemesi beklenecek. önümüzdeki ilkbahar aylarında bu alanlardaki bitkilerin yeni sürgünler verdiğini hep birlikte göreceğiz inşallah' dedi.

İkinci yöntemde, yangın öncesi yeterli tohuma sahip ağaçların var olduğu alanlarda saha temizliğine müteakip bu tohumların çimlenmesi beklenecek, çimlenme sonucunda elde edilen fidanlar ile bu alanların da yeşillendirilmesi sağlanacağını belirten Bakan Pakdemirli, 'üçüncü yöntemde ise doğal haline bırakılsa da eski haline kavuşamayacak alanlar da saha etüdünden hemen sonra fidan dikimi için hazırlanacak ve ilk yağmurların ardından hızlıca fidan dikimine başlanacak. Bu dikimlerin de kasım ayının ikinci haftasından itibaren başlamasını öngörüyoruz. Geleceğe Nefes Kampanyası ile her vatandaşımız için 3 fidan olacak şekilde toplam 252 milyon fidanı yıl bitmeden dikeceğiz' dedi.

 

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
5 + 8 =Saldırı hazırlığındaki 8 terörist öldürüldü!

Saldırı hazırlığındaki 8 terörist öldürüldü!

Haftalık vaka sayıları açıklandı

Haftalık vaka sayıları açıklandı

Bursa, Türk Dünyası'nın Kültür Başkenti oldu

Bursa, Türk Dünyası'nın Kültür Başkenti oldu

REKLAM
Pençe-Kaplan'da 2 terörist etkisiz halde

Pençe-Kaplan'da 2 terörist etkisiz halde

İçişleri'nden 'sürgün' yalanlaması!

İçişleri'nden 'sürgün' yalanlaması!

Açlık sınırı asgari ücreti solladı!

Açlık sınırı asgari ücreti solladı!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com