SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / 'Boğaziçi asla imara açılmayacak'

'Boğaziçi asla imara açılmayacak'

8.10.2021 16:00: | Son Güncelleme: 08.10.2021 18:10
Çevre ve şehircilik Bakanlığı, 1. Derece Doğal SİT alanı olan Boğaziçi üniversitesi Yerleşkesi ve yakın çevresinin bulunduğu 422 bin metrekarelik alanın koruma statüsü düşürülmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

'Boğaziçi asla imara açılmayacak'

ANKARA (İGFA) - çevre ve şehircilik Bakanlığı, Boğaziçi üniversitesi ve kampüsünün bulunduğu alanla ilgili iddialara ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Bakanlık üniversitenin imara açılabileceğiyle ilgili haberleri yalanlayarak, Boğaziçi'nin asla imara açılmayacağının altını çizdi.

ülkenin tüm doğal SİT alanlarında olduğu gibi Boğaziçi üniversitesi'nin bulunduğu alanda da bilimsel çalışmalar sonucu doğal SİT alanlarının daha korumacı bir yaklaşımla belirlendiğini kaydeden Bakanlık, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

'Boğaziçi üniversitesi ve kampüsünün bulunduğu alan, doğal SİT statüsünün yanında Boğaziçi Kanunun hükümleri gereği ayrı bir koruma statüsüne de sahiptir. Söz konusu alanada Boğaziçi Kanunu'na aykırı hiçbir uygulama ve faaliyetin gerçekleştirilmesi, yapılaşmaya açılması kesinlikle mümkün değildir. Ayrıca yapılan ekolojik temelli bilimsel çalışmalar kapsamında alanda mevcut yapı ve yerleşimler dışındaki yapılaşmaya izin verecek bir düzenleme asla söz konusu değildir. Ayrıca Bakanlığımız bünyesinde Boğaziçi üniversitesi arazisine yönelik herhangi bir planlama çalışması bulunmamaktadır'.

https://twitter.com/csbgovtr/status/1446371199722926119

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
5 + 5 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 Kimlik numaralarına kısıt koyulabilecek

Kimlik numaralarına kısıt koyulabilecek

Ağrı, Kars ve Erzurum'da Eren Kış-10 Operasyonu

Ağrı, Kars ve Erzurum'da Eren Kış-10 Operasyonu

Eren Kış-9 Operasyonu başladı

Eren Kış-9 Operasyonu başladı

REKLAM
Motorine 44 kuruş indirim!

Motorine 44 kuruş indirim!

Merkez Bankası'nda ayrılık!

Merkez Bankası'nda ayrılık!

Hatay sınırında 7 kişi yakalandı

Hatay sınırında 7 kişi yakalandı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Oyun Skor

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com