SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Bursa Mudanya'da misyonunu tamamlayan Turan Emeksiz gemisi İstanbul'a bedelsiz hibe edildi

Bursa Mudanya'da misyonunu tamamlayan Turan Emeksiz gemisi İstanbul'a bedelsiz hibe edildi

3.10.2021 11:30: | Son Güncelleme: 03.10.2021 16:11
Dünyanın son buharlı vapuru olan İstanbul şehir Hatları'ndan 2005 yılında dönemin Güzelyalı Belde Belediyesi tarafından 100 bin Dolara satın alınarak Bursa'nın Mudanya ilçesi Güzelyalı Yat Limanı'nda otel restoran olarak hizmete sunulan Turan Emeksiz gemisi, Mudanya Belediyesi tarafından meclis kararıyla İstanbul Büyükşehir'e bedelsiz hibe edildi.

Bursa Mudanya'da misyonunu tamamlayan Turan Emeksiz gemisi İstanbul'a bedelsiz hibe edildi

BURSA (İGFA) - İskoçya Glasgow'da Fairfield tersanelerinde üretilen son buharlı vapur olan Turan Emeksiz, 1961-2004 yılına kadar 43 yıl boyunca ağırlıklı olarak İstanbul'da Karaköy-Eminönü-Kadıköy ve Adalar seferlerinde çalışmıştı. Bursa'nın Mudanya ilçesinde dönemin Güzelyalı Belde Belediyesi tarafından 100 bin dolara satın alınarak Mudanya'ya getirilen gemi, yapılan ihaleyle 15 yıllığına yap-işlet modeliyle kiralanmıştı. Belde Belediyesi'nin kapanması ardından kullanım hakkı Mudanya Belediyesi'ne geçen geminin kira sözleşmesinin bitmesiyle misyonunu tamamlayan geminin kapalı mekanları Eylül ayı başında limandan çekilmek üzere sökülmeye başlanmıştı.

MUDANYA'DAN OYçOKLUğUYLA İSTANBUL'A HİBE

Mudanya Belediye Meclisi'nin Ekim ayı oturumunda Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün yazısıyla gündeme gelen geminin akıbeti belli oldu. AK Parti, MHP ve Memleket Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşılık Belediye Başkan Hayri Türkyılmaz ve CHP'lilerin oyçokluğuyla zamanında İstanbul şehirhatları İşletmesi'nden parayla satın alınan gemi, 16 yıl sonra ücretsiz olarak Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi kararlaştırıldı.
Söz konusu geminin kültürel bir mirasın parçası olarak değerlendirilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredileceğini söyleyen Mudanya Belediye Başkanı CHP'li Hayri Türkyılmaz, 'Tarihi öneminin yanı sıra 28 Nisan 1960’ta Beyazıt Meydanı’nda öldürülen Turan Emeksiz’in adını taşıyan geminin bir kültür taşıyıcısı olarak yaşatılmasında öncü olmak bizim için büyük gurur. Yolcu vapurunun müze, hastane veya kütüphane olarak değerlendirilmesi planlanıyor. önümüzdeki günlerde Güzelyalı Yat Limanı’ndan İstanbul’a taşınacak. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’a teşekkür ediyorum” dedi.

'TURAN EMEKSİZ'İ KURTARALIM' İMZA KAMPANYASI BAşLATILDI

öte yandan sosyal medyada İstanbul'un simgesi olan 9 kardeş vapurdan son kalan 'Turan Emeksiz'i Kurtaralım' adlı imza kampanyası başlatıldı. Dünyanın son buharlı gemisinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla bir sanat kültür anıtı olarak devamlı uğrağı olan Kadıköy veya Karaköy rıhtımında görmek istediklerini belirttiler. https://chng.it/gSYy4jvWHB adresinden başlatılan imza kampanyasını şu ana kadar 4 bini aşkın kişinin imzaladığı gözlendi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 8 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 AöF sınav sonuçları açıklandı

AöF sınav sonuçları açıklandı

Adıyaman'da trafik kazası: 6 yaralı

Adıyaman'da trafik kazası: 6 yaralı

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı!

Meteoroloji'den 'kuvvetli yağış' uyarısı!

REKLAM
Adıyaman'da terör operasyonu

Adıyaman'da terör operasyonu

Niğde'de apartman boşluğunda canına kıydı

Niğde'de apartman boşluğunda canına kıydı

Adıyaman'da kendini kesti hastanelik oldu

Adıyaman'da kendini kesti hastanelik oldu


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Oyun Skor

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com