SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Bursa Osmangazi'den 2 bin 400 Yıllık Zaman Yolculuğu

Bursa Osmangazi'den 2 bin 400 Yıllık Zaman Yolculuğu

4.10.2021 16:10: | Son Güncelleme: 04.10.2021 20:03
Türkiye'nin ve Bursa'nın turizm markalarından biri olan 'Panorama 1326 Bursa', Müzesi ile başlayan sanal tur, 2 bin 400 yıl öncesine uzanan Hisar Arkeopark Müzesi'ndeki büyüleyici zaman yolculuğu ile son bulacak.

Bursa Osmangazi'den 2 bin 400 Yıllık Zaman Yolculuğu

BURSA(İGFA)- Osmangazi Belediyesi, tarafından yapılan& görülen Hisar Arkeopark projesi, 2 bin 400 yıllık geçmişi ile gelecek nesillere uzanıyor. Bir projenin daha sonuna geldiklerini söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar,& “Kazılar bittiğinde hazırlanacak olan projelerle birlikte burasının da, ruhuna yakışır şekilde, bir ziyaret merkezi haline getirilmesi için çalışmaları hızlandırıyoruz” dedi

Osmangazi Belediyesi tarafından “Yaşayan Tarih Hisar Kentsel Tasarım Projesi”adıyla başlatılan Arkeolojik Sit Alanı kabul edilen kazılarda; Demir çağ, Bizans, Roma, Osmanlı ve Helenistik döneme ait yapı ve eserlere ulaşıldı.çalışmalarda Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait; sikkeler, pişmiş toprak künkler, hamam ve çarşı gibi yapılara ait olduğu düşünülen duvar kalıntılarına rastlandı.

Ayrıca çalışmalarda ortaya çıkarılan, 2'inci ve 3'üncü yüzyıla ait olduğu düşünülen Mitras Mozaiği’nin de diğer bulunan eserler ile birlikte müzede yerini alması bekleniyor. Roma dönemine ait mozaiğin özelliği ise güneşin bir yıllık süre içinde 12 büyük takım yıldızının içinden geçişini tasvir ediyor olması. Ayrıca burçları, 4 mevsimi, gündönümlerini ve ekinoksları simgeleyen mozaik hayvan ve doğa figürleriyle kaplı. Mozaiğin orta kısmında ise güneşi simgeleyen “Mithra” betimlenmiş.

Tarihi açıdan büyük olan projeyle ilgili konuşan Başkan Dündar,& “Bu ve benzeri tarihi çalışmaların sürdürülebilirlik ilkesi büyük önem taşımaktadır. Biz bu hususta hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık ve kaçınmayacağız. Ziyaretçinin geçmiş ile bugün arasında bir bağ kurmasını sağlamak amacıyla inşa edilecek müze için yürütülecek çalışmalarda alanın içinde bulunduğu mahalle sakinlerinin ihtiyaçları ve beklentileri göz ardı edilmeden yürütülmesi önemli” dedi.&

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
8 + 4 =Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nijerya'da işbirliği mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nijerya'da işbirliği mesajı

MSB: Hudutta 3'ü terörist, 6 kişi yakalandı

MSB: Hudutta 3'ü terörist, 6 kişi yakalandı

Bakan Gül: 'Kavala çağrısı had ve hudut bilmezliktir'

Bakan Gül: 'Kavala çağrısı had ve hudut bilmezliktir'

REKLAM
Akdeniz'de deprem

Akdeniz'de deprem

Bakan Karaismailoğlu: 'Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz'

Bakan Karaismailoğlu: 'Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz'

Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı

Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com