SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Bursa'da fotoğrafın tarihsel yolculuğu Nilüfer'de

Bursa'da fotoğrafın tarihsel yolculuğu Nilüfer'de

8.10.2021 10:55: | Son Güncelleme: 08.10.2021 12:54
Bursa'da Nilüfer Fotoğraf Müzesi'nin kuruluş yıldönümünde düzenlenen 'Geçmişten Görüntüler' sergisi ve söyleşisi, izleyenleri fotoğraf sanatında tarihsel bir yolculuğa çıkardı.

Bursa'da fotoğrafın tarihsel yolculuğu Nilüfer'de

BURSA (İGFA) - Nilüfer Belediyesi Misi’de ziyarete açılan Nilüfer Fotoğraf Müzesi’nin 4. yıl dönümünde bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında ilk olarak ömer Koç Koleksiyonu’ndan ‘Geçmişten Görüntüler’ sergisinin açılışı gerçekleşti.

ömer Koç Koleksiyonu’na ait yaklaşık 50 eserin yer aldığı ve fotoğrafın icadından başlayarak Osmanlı Dönemi fotoğrafçılarının eserlerine kadar tarihsel bir süreci gözler önüne seren sergi ilgiyle izlendi. Küratörlüğünü Engin özendes’in üstlendiği sergi 27 şubat 2022 tarihine kadar sanatseverlerin izlenimine açık kalacak. Etkinliklerin ikinci bölümünde ise fotoğraf sanatçısı, yazar ve küratör Engin özendes Misi Sanatevi’nde düzenlenen söyleşide katılımcılarla buluştu. Engin özendes, sergiden yola çıkarak Osmanlı Dönemi fotoğrafçıları ve sanatı ile ilgili bilgileri paylaştı.

“Osmanlı İmparatorluğu’nda Fotoğrafçılık 1839-1923” başlıklı söyleşide konuşan Engin özendes, “Fotoğraf 1839 yılında icat oluyor ve Fransız sanatçılar bugünkü Türkiye topraklarında ilk olarak İzmir’e ayak basıyorlar. Daha sonra İstanbul’da da çekimler yapıyorlar. Türkiye’de ilk yerli fotoğraf stüdyosu İstanbul’da 1850’de açılıyor. Daha sonra Osmanlı’da fotoğraf çok önemseniyor ve ileri noktalara geliyor. Oryantalist akım da bu gelişimde çok etkili oluyor. Buradan dışarıya çok fotoğraf gidiyor ve ciddi bir ticari araç oluyor. Fotoğrafçılığın ilk döneminde stüdyolara ağırlık vererek ön plana çıkanlar Rum ve Ermeniler olmuştur. Sonra Müslüman olanlar da bu konuya ilgi göstererek bu sanatın içinde yer edinmişlerdir. Osmanlı’da da önemli isimler ön plana çıkarak tarihi eserler ortaya çıkarmıştır” dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 6 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com