Çanakkale'de alevler yayılıyor

17.07.2023 19:46 | Son Güncelleme: 17.07.2023 19:58
çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili, Yukarı Okçular, Musaköy, özbek ve Kemel köyü civarında devam eden orman yangını rüzgarın etkisiyle şiddetini arttırırken, havadan ve karadan söndürme çalışmaları sürüyor. 8 köyün etkilendiği yangın dolayısıyla, çan-çanakkale yolu da trafiğe kapatıldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da söndürme çalışmalarını olay yerinden koordine ediyor.

Çanakkale'de ormanlık alana sıçrayan yangın, 24 saattir sürerken, en az 7 yerleşim yeri için evleri terk etme çağrısı yapıldı.

Pazar günü kontrol altına alınan yangının bugün şiddetli rüzgar dolayısıyla yeniden bölge yayılması üzerine havadan ve karadan söndürme çalışmaları için seferberlik başlatıldı.&

çanakkale Valiliği Kemel, Kayadere, Işıklar, Dörtyol, Kurşunlu ve Mareşal Fevzi çakmak Köyleri ile Damyeri mevkiinde yaşayan vatandaşların can güvenliği açısından evlerini boşaltmalarını istedi. Valilik, paylaşımında, 'Vatandaşlarımız, valiliğimizce tahsis edilen tesislerde misafir edileceklerdir. 112 ve UMKE Sağlık personelleri köylerde sağlık hizmetine devam etmektedir' ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yakından takip ve koordine ettiği yangın bölgesinden son durumu aktardı.

Alınan bilgiye göre çanakkale Kızılkeçili'deki yangına 15 helikopter, 6 uçak, karadan 109 arazöz, 14 iş makinesi ve 543 personelle müdahaleye devam edilirken; Ayvacık Tabaklar'daki yangına ise 2 uçak, 2 helikopter, 3, arazöz ve 28 personel ile müdahale sürüyor.

RüZGAR YANGININ HIZLA YAYILMASINDA ETKİLİ OLDU'

Rüzgar dolayısıyla yangının çok hızlı bir şekilde yayıldığını ifade eden çanakkale Belediye Başkanı ülgür Gökhan ise, 'Arazi engebeli bir arazi. Rüzgar hala devam ediyor. Dolayısı ile tepeden vadiye ve vadiden tepeye rüzgarın da etkisi ile sıçrıyor. Tabi bir de bölgede çam olduğu için yangının ilerleyişinde kozalakların da çok büyük bir etkisi var. Kozalaklar yanma ile birlikte aşağı yukarı 200 metreye kadar sıçraya biliyor. Bu da yangının çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Bu nedenle yeniden alevlenme riskine karşı bütün ekipler burada hazır bir şekilde bekliyor. Sadece çanakkale ekipleri değil, ilçelerimizden ve diğer şehirden yardıma gelen ekipler var. Tabi burada tesisin de kendi yangın söndürme tertibatı var. özetle, tesisin dört bir tarafı yangınla çevrildi. Her bir tarafa da müdahalede bulunarak yangının bu alana girmesi engellendi. Sayın Valimiz de buraya geldi ve çalışmalar ile yakından ilgilendi. Yani her türlü tedbir el birliği ile alındı. Ama tabi burada tedbiri elden bırakmıyoruz. Tüm çanakkalelilere geçmiş olsun diyorum' diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
5 + 5 =Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem... Arabuluculuk zorunluluğu neleri kapsıyor?

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Fırat Kalkanı'nda 2 terörist etkisiz!

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

Elektronik tebligat 3,6 milyar TL tasarruf sağladı

REKLAM
Meclis olağanüstü toplanıyor

Meclis olağanüstü toplanıyor

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde 4 terörist etkisiz halde

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 60 tutuklama


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com