SON DAKİKA
Anasayfa / Siyaset / Davutoğlu, Karamollaoğlu ile görüştü

Davutoğlu, Karamollaoğlu ile görüştü

17.12.2020 20:00 | Son Güncelleme: 17.12.2020 20:13
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, liderlerle temaslar kapsamında ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ağırladı.

Davutoğlu, Karamollaoğlu ile görüştü

Davutoğlu: İçeride milliyetçilik taslayan Erdoğan ve Bahçeli, Uygurlara yapılan çin zulmüne sessiz kalmamızı bekliyorlar

İki lider, gerçekleştirdikleri toplantının ardından ortak bir basın açıklaması düzenleyerek soruları yanıtladı. Davutoğlu, 'HDP'nin kapatılma çağrısı' ve 'Uygur Türklerine çin zulmü' konularında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

'İçeride milliyetçilik taslayan Erdoğan ve Bahçeli Uygurlara yapılan zulme sessiz, çin'in Türkiye'deki sözcülüğünü yapan bir partinin peşine takılmışlar ve bizim de o mazlum kitlelere sessiz kalmamızı bekliyorlar' diyen Davutoğlu, milletin bunun hesabını iktidara soracağını söyledi.

Davutoğlu, 'Bilinsin ki mazlumların kimsesizlerin sahibi olarak da Uygur Türklerinin haklı mücadelelerinin sonuna kadar yanındayız, kimsesizlerin sahibi diye yola çıkan Sayın Cumhurbaşkanı'nın aylardır Uygur Türkleri ile ilgili tek bir söz sarf etmemesi, her fırsatta AK Parti iktidarına ayar veren Bahçeli'nin dönüp de niye Birleşmiş Milletler'de 38 ülkenin imzaladığı bir metne Türkiye imza atmadı diye hesap sormayışının hesabını da millet onlardan sorar. Bu konularda bizim sicilimiz de temizdir, geleceğimiz de belli ilkeler temelinde mücadeleye devam edeceğimiz yönünde kararlılığımız da açıktır' dedi.

PARTİ KAPATMAK OY VEREN KİTLELERİ CEZALANDIRMAKTIR

Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması yönündeki çağrılarını da değerlendiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

'Demokrasilerde parti kapatma bir yöntem olarak benimsendiğinde sadece o partiyi yönetenler değil, o partiye oy verenler de cezalandırılmış olurlar. Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanı da başta olmak üzere parti kapatmanın tümüyle ortadan kaldırılması için çalışma yapan bir anlayış hakimdi. Biz siyasi partilerle mücadeleyi siyasi alanda yaparız, terör örgütleriyle mücadeleyi de güvenlik alanında yaparız, her birinin de hakkını veririz. Türkiye'de belli kesimlerde, belli bölgelerde vatandaşlarımızın şu veya bu yönde kullanılan oylarının yok sayılması üzerinden ve parti kapatma yöntemleriyle bir mesafe alınamayacağını aksine geniş kitlelerin terör örgütlerinin propagandalarına açık hale getirilmiş oldukları da geçmiş tecrübelerden bilinir.'

BUNLARIN BİZE PKK HESABI SORMAYA HADLERİ DE HAKLARI DA YOK

Gelecek Partisi olarak doğu ve güneydoğuda AK Parti ile HDP arasında sıkışmış geniş kitlelere demokratik düzen içerisinde özgürlüğe ve karşılıklı saygıya dayalı bir alternatif sundukları için bölgede en hızlı örgütlenen parti olduklarını söyleyen Davutoğlu, iktidara da sert sözlerle yüklendi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Sayın İçişleri Bakanı'nın Meclis'teki konuşmasına atfen de söylüyorum. PKK söz konusu olduğunda, DEAş söz konusu olduğunda bütün devlet kayıtları bilir ki terörle mücadele konusunda en net talimatı veren, sınır ötesine en kapsamlı harekatı yapan hükümetin başbakanı bendim. Bu bir ilkedir bu konuda tavizimiz söz konusu olmaz. Yarın iktidar olduğumuzda da aynen 2016 Mayıs'ında tek bir barikat hendek bırakmadan ülkede huzuru sağlamış olarak ülkeyi teslim ettiğimiz gibi iktidar olduğumuzda da terörle Türkiye'yi tehdit edecek kim olursa olsun en sert mücadeleyi veririz, kimse bundan tereddüt etmesin.

Bu konuda ikircikli davrananlar geçmişte terör örgütünün elebaşısını yurt dışında kamplarda ziyaret edip ona çiçek verenlere bakın, onlar PKK ile ilişkilerini önce tanımlasınlar.

Yine daha 2019'da sadece bir seçim kazanmak için devletin kırmızı bültenle aradığı terör liderlerinden birini TRT'de ağırlayan kimlerse, ona cevaz veren kimlerse, Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Bahçeli de o sürecin içindedir, onlar önce PKK ile ilişkilerini netleştirsinler, tanımlasınlar.

öcalan'dan mektup getirip seçim kazanma yöntemini kim benimsemişse, kim bunu savunmuşsa Sayın Erdoğan da Sayın Bahçeli de, Sayın Erdoğan'dan habersiz o mektup gidemez, Sayın Erdoğan'dan habersiz TRT'ye kimse çıkamaz Sayın Bahçeli de onu meşru kılmıştır.

öbür tarafta da Doğu Perinçek PKK'nın en fazla terör eyleminde bulunduğu ve vatandaşlarımızı katlettiği bir dönemde gidip öcalan'a yurt dışında çiçek vermiş biridir. şimdi bunların bizim karşımıza geçip de PKK hesabı sormaya hadleri, hakları yok. Bizim bu konudaki mazimiz de temizdir, gelecekte de milletimiz emin olsun Gelecek Partisi iktidarında teröre nefes aldırmayız ama hiçbir vatandaşımızın siyasi tercihi dolayısıyla ötekileştirilmesine, dışlanmasına izin vermeyiz, siyasi mücadeleyi de siyasi alanda yaparız.

Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
8 + 2 =Altun: 'Terör kurbanlarını İstanbul ve Los Angeles'ta bugünden itibaren sergilerle anıyoruz'

Altun: 'Terör kurbanlarını İstanbul ve Los Angeles'ta bugünden itibaren sergilerle anıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisini grup toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisini grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu, TBMM Grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu, TBMM Grup toplantısında konuştu

REKLAM
Tatlıoğlu, aşı rakamları da takvim de tutmadı

Tatlıoğlu, aşı rakamları da takvim de tutmadı

Erdoğan, partisinin Bayburt, Giresun, Niğde ve Zonguldak İl Kongrelerine katıldı

Erdoğan, partisinin Bayburt, Giresun, Niğde ve Zonguldak İl Kongrelerine katıldı

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790