SON DAKİKA
Anasayfa / Sağlık / Dokuz Eylül, ileri yaş kanserlerinde umut oluyor

Dokuz Eylül, ileri yaş kanserlerinde umut oluyor

26.09.2021 15:49 | Son Güncelleme: 26.09.2021 15:52
Dokuz Eylül üniversitesi (DEü) Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Dalı bünyesinde Türkiye'de ilk kez kurulan Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı, ileri yaş kanserlerinin tanı, teşhis ve tedavisinde kullanılacak yöntemlerin geliştirilmesine hizmet edecek.

Dokuz Eylül, ileri yaş kanserlerinde umut oluyor

İZMİR (İGFA) - Türkiye’nin ilk Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı, Dokuz Eylül üniversitesi (DEü) Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Dalı bünyesinde resmi olarak kuruldu.

Daha önce de Türkiye’nin ilk Transnasyonel Onkoloji Anabilim Dalı’nı ve Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı’nı kuran ilklerin üniversitesi DEü, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından gelen uygundur yazısıyla Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı’nda da faaliyetlerine resmen başladı. DEü bünyesinde kurulan Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı ile ileri yaştaki kanser hastalarının tanı, teşhis ve tedavisinde kullanılacak yaklaşımlar multidisipliner bir anlayışla ele alınacak; bilimsel çalışmalar yapılarak bu alanda faaliyet gösteren hekimlerin bilgi ve deneyimlerinin artırılması sağlanacak.

DEü Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, dünyada hızla artan yaşlı nüfusun ‘Silver Tsunami’ olarak adlandırıldığını belirterek, “Türkiye’de ve dünyada yaşam süresinin artmasıyla birlikte ileri yaş kanserli hasta sayısının da büyük oranda artış göstereceği biliniyor. Bizim de ülke olarak bu duruma hazırlıklı olmamız, gerekli sağlık planlamalarını yapmamız gerekiyor. Bölgenin tek onkoloji enstitüsü olan DEü Onkoloji Enstitümüz bünyesinde hizmet veren Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı’nın başta her zaman el üstünde tuttuğumuz yaşlılarımız olmak üzere, tüm insanlığa, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Dokuz Eylül üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nur Olgun ise, ileri yaş kanser hastalarında 'aşırı tedavi' ve 'eksik tedavi'den kaçınılarak 'ideal tedavi'nin uygulanmasını elzem olduğunu kaydetti.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 3 =Bakan Koca:' Aşıda 56 ilimiz ülke ortalamasının altında'

Bakan Koca:' Aşıda 56 ilimiz ülke ortalamasının altında'

Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

REKLAM
Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'

Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'

Vakaların yaş ortalaması düştü

Vakaların yaş ortalaması düştü

Türk bilim insanlarının yeni buluşu: Gargara ile PCR testi!

Türk bilim insanlarının yeni buluşu: Gargara ile PCR testi!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com