SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi

22.09.2021 07:42 | Son Güncelleme: 22.09.2021 07:52
76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemine değinerek, Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay meclis onayına sunmayı planladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel bir felaketin üstesinden ancak küresel dayanışma ve işbirliği ile gelineceğini belirtti. 'Salgında küresel dayanışma açısından iyi bir imtihan verilemedi' diyen Erdoğan, 'Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği bir dönemde farklı yöntemlerle aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülüyor olması yüz kızartıcıdır. Yerli aşımız Trukovac'ı yakın zamanda tüm insanlığın istifadesine sunacağız' diye konuştu.

Türkiye'nin bir yandan 4 milyon Suriyeliye kucak açarken terör örgütlerine karşı da mücadele ettiğini belirten Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de siyasi çözüm için güçlü bir irade ortaya koyması gerektiğini savunarak, 'Bölgedeki terör örgütleri arasında ayrım yapılması, bunların taşeron olarak kullanılması kabul edilmez' dedi.

Afganistan'dan yeni bir göç akını ihtimaliyle karşı karşıya olunduğunu belirten Erdoğan, yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanı, ne de tahammülleri olduğunu söyledi. 'Doğu Akdeniz'deki sükunetin devamı ortak çıkarımızdır' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, 'AB'ye üyelik sürecindeki kararlılığımızı sürdürüyoruz' dedi.

İklim değişikliği sorununa de değinen Erdoğan, 'Dünya mülteci krizine çözüm bulamadı. İklim krizinden kaynaklı göçle nasıl mücadele edecek?' diye sordu 'Dünya beşten büyüktür tespitini iklim değişikliği hususunda da tekrarlıyoruz' diyen Erdoğan, 'Tabiata en büyük zararı kim verdiyse, doğal kaynakları kim vahşice sömürdüyse iklim değişikliğiyle mücadeleye en büyük katkıyı da onlar yapmalıdır' dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 6 =Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı

Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı

Merkez Bankası, Konut Fiyat Endeksi'ni açıkladı

Merkez Bankası, Konut Fiyat Endeksi'ni açıkladı

SGK, ücretsiz alınabilen 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı

SGK, ücretsiz alınabilen 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı

REKLAM
Bakan Gül: 'Adaletin kapısından herkes evine memnun dönmelidir'

Bakan Gül: 'Adaletin kapısından herkes evine memnun dönmelidir'

İYİ Partili Saatcı, rozetini geri aldı

İYİ Partili Saatcı, rozetini geri aldı

ÖSYM'den son gün uyarısı

ÖSYM'den son gün uyarısı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com