SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Erdoğan, Türksat 5A Uzay yolculuğu başladı

Erdoğan, Türksat 5A Uzay yolculuğu başladı

08.01.2021 15:30 | Son Güncelleme: 08.01.2021 17:32
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5A ile ilgili açıklamada bulundu

Erdoğan, Türksat 5A Uzay  yolculuğu başladı

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

İnsanlığın geleceğinde uzay çalışmalarının sahip olacağı önemi şimdiden görüyor ve buna göre stratejimizi belirliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizin ardından kurduğumuz Türkiye Uzay Ajansımız ülkemizin bu alandaki vizyonunu hayata geçirmeden önemli görevler üstlenecektir.

2021-2030 milli uzay programımızı da yakın bir tarihte açıklayacak,bu alandaki hedeflerimizi kamuoyu ve tüm dünya ile paylaşacağız.

önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkemize kazandıracağımız uyduları,insan kaynağımızı ve uzay sanayine yönelik projelerimizi bu programda ortaya koymuş olacağız.

Uydu alanında mikro uydular giderek öne çıkıyor. Biz de hem mikro uydu geliştirme hem de bu yolları ülkemizden uzaya gönderme konusunda yoğun hazırlık üstündeyiz. Bu amaçla ülkemizde bir Mikro Uydu Fırlatma Tesisi kuruyoruz.

üniversitelerimizin ve özel sektörümüzün uydu geliştirme faaliyetlerini destekliyoruz.özellikle gençlerimizin bu konudaki heyecanlarını ve gayretlerini memnuniyetle takip ediyoruz.

Haberleşmeden savunma sanayisine,enerjiden çevrenin korunması ve şehircilik faaliyetlerinin takibine kadar geniş bir kullanım alanı olan uzay ve uydu teknolojileri alanında ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.

Dünyada bu alanda söz sahibi tüm ülkelerle ve kurumlarla da yakın işbirliği halindeyiz. Giderek geliştirdiğimiz altyapımızı kendimizle birlikte tüm dost ve kardeşlerimizin de istifadesine sunarak uzaydaki imkanlardan adil ve hakkaniyetli şekilde yararlanılabilmesini de sağlıyoruz.

Teknolojideki gelişmeler bireylerle birlikte toplumların ve devletlerin işleyişinde de köklü değişimlere yol açıyor.Geçmişte ?bilim kurgu hikayelerine veya filmlerine konu pek çok teknolojik araç ve imkan artık günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir.

şayet 2053'de Türkiye uzayda hakim bir güç haline gelecekse bunu yerin ve göğün sahibinin emaneti ne hürmet idraki ile yapacaktır.

Bize düşen görev, her alanda olduğu gibi uzay çalışmalarında da kendi faaliyetlerimizi ve yeni nesillere bırakacağımız mirası levh-i mahfuza uygun şekilde inşa etmektir.


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
4 + 8 =Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardında açıklama yaptı

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardında açıklama yaptı

TSPB Araştırma Raporları Standartlarını belirledi

TSPB Araştırma Raporları Standartlarını belirledi

Hamsi avının serbest olduğu alan genişletildi

Hamsi avının serbest olduğu alan genişletildi

REKLAM
İSKİ, içme suyu havzalarını ağaçlandırıyor

İSKİ, içme suyu havzalarını ağaçlandırıyor

Avukatlar risk altında

Avukatlar risk altında

Adalet ve Demokrasi kalıcı, özlemimiz sonsuz

Adalet ve Demokrasi kalıcı, özlemimiz sonsuz

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790