SON DAKİKA
Anasayfa / Sağlık / Hurafeler hasta kaybettiriyor!

Hurafeler hasta kaybettiriyor!

12.10.2021 11:20
Uzmanlar, modern tıbbın bu kadar ilerleyip tam tedavisini başarabildiği bir hastalık için hurafe haplar, bitkisel karışımlar, yağlar ile vakit kaybetmeyin uyarısında bulundu.

Hurafeler hasta kaybettiriyor!

İSTANBUL (İGFA) - Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış çaynak, damarları açtığı iddia edilen ilaçlarla ilgili gerçekleri açıkladı ve uyarılarda bulundu.

Damar tıkanıklığı teşhisi konulan kişilerin “önce ilaçla tedavi denerim olmazsa ameliyat olurum” diyerek zaman kaybederek kalıcı hasarlar yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Barış çaynak, 'Erken teşhis hayat kurtarır, vakit nakittir!' dedi.

Bu bitkisel hurafelere inanan ve gerçekten damar tıkanıklığı olan kişiler, kaybedilen bu süre içerisinde kalp krizi geçirerek hayatlarını kaybedebildiğini belirten Prof. Dr. çaynak, 'Hayat kaybı olmasa bile krize bağlı kalp adalesinin kasılması bozulmakta, kalp yetmezliği hastası olmaktadırlar. Bu kişiler ameliyat olup damarları normal dolaşıma dönse bile kalp yetmezliği devam etmekte (nefes darlığı, bacak ve karın şişliği, efor kısıtlılığı) erken tedavi ile elde ettiğimiz ideal başarıya ulaşamamaktadır. çalışmalar göstermektedir ki; daha çocuk yaşlarda damar içerisinde tıkanıklık başlangıcı olabilmektedir. Damar tıkanıklığı öncelikle genetik geçiş gösteren bir hastalıktır. Yıllar içerisinde damar içerisinde hasara yol açan; sigara, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı damarı tıkanmaya yatkın hale getirir. öncelikle vücut damar içi hasarı bağışıklık hücreleri ile gidermeye çalışırken kendine zarar verir ve bu hasarlı bölgelerde kolesterol birikmeye başlar. Daha sonra bu birikimi de yok etmeye çalışan bağışıklık sistemi bir kısır döngü şeklinde darlığı daha da artırır. Mevcut darlığın yüzeyinin bozulması ile pıhtılaşma hücreleri damarı tamamen tıkar ve kalp krizi geçirilir' diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 5 =Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'

Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'

REKLAM
Vakaların yaş ortalaması düştü

Vakaların yaş ortalaması düştü

Türk bilim insanlarının yeni buluşu: Gargara ile PCR testi!

Türk bilim insanlarının yeni buluşu: Gargara ile PCR testi!

Bakan Koca'dan vaka paylaşımı

Bakan Koca'dan vaka paylaşımı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com