SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / İBB izolasyon döneminde büfelere verdiği kira desteğini sürdürüyor

İBB izolasyon döneminde büfelere verdiği kira desteğini sürdürüyor

15.09.2020 15:00 | Son Güncelleme: 15.09.2020 18:15
İBB, koronavirüs izolasyonunun yaşandığı dönemde gazete ve ürün satış büfelerine verdiği kira indirim desteğini, normalleşme sürecinde de sürdürüyor.

İBB izolasyon döneminde büfelere verdiği kira desteğini sürdürüyor

Ancak, sokağa çıkma kısıtlamalarının kalkmasının, birçok işyerinin yeniden açılmasının ve gelirlerinin artmasının ardından yapılan indirimlerde yeni bir düzenlemeye gidildi. İşletmelerin satış yapamadığı dönemde yüzde 75 olarak belirlenen indirimin, ekonomik yaşamın yeniden başlamasıyla birlikte yüzde 25 olması kararlaştırıldı. Ayrıca, Büfe İstanbul modeliyle kent kimliğine değer katacak yeni modellerin üretilmesi kararı için düğmeye basıldı. üretim maliyeti 300 bin lira olan yeni model için geniş kapsamlı bir tasarım yarışması düzenlenecek. Yenilenecek büfelerin konum ve metrekare özelliklerine göre 80 bin, 90 bin ve 100 bin TL olan bedelleri işletmecilerden tahsil edilmeyecek, ödenecek kira bedellerinden düşülecek.

?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mülkiyetindeki gazete ve ürün satış büfeleri işletmecilerine sağladığı finansal desteklerde yenilemeye gitti. Koronavirüs izolasyonunda işletmecilerin, ekonomik koşullardan olumsuz etkilenmemeleri için başlatılan çalışma, normalleşme sürecinde de sürdürülecek. İşletmecilere, kiralarında indirim desteği verilecek.

İzolasyon sürecinde İBB Meclis'inin kararıyla başlatılan çalışmanın amacı, 16 milyon İstanbullunun gereksinimlerinin geniş bir yelpazede, sağlıklı bir şekilde karşılanması; işletmelerin kazançlarının artması ve kent kimliğine değer katacak bir yapıya kavuşmalarıydı. Sokağa çıkma kısıtlamalarının konulduğu ve ekonominin durgunlaştığı o dönemde İBB, işletmelerin 2020 yılı başından beri biriken kira borçlarında, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için, enflasyon farkından başka herhangi bir artış yapmadı. Bu bedeller üzerinden de yüzde 75 indirim gerçekleştirdi. Zor durumdaki esnaf gözetildi.

BüFELERE YüZDE 25 KİRA İNDİRİMİ

Normalleşme sürecinin başlamasının, izolasyonun kalkmasının ve satışların artmasının ardından da verilen finansal destek kesilmedi. Bu süreçte büfelerin kira bedelleri, korum ve özelliklerine göre yeniden belirlendi. Kontrat yenileyen işletmeler için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları kira bedellerinde yapılan indirim yüzde 25 olarak sürdürüldü. İBB, pandemi süreci boyunca yüzde 25 indirimle kiraların tahsil edileceği ve esnafa destek olunacağı garantisini verdi.

BüFELER SAğLIKLI BİR YAPIYA KAVUşACAK

Esnafa desteğin yanı sıra büfelerin, İstanbul kent kimliğine uygun hale getirilmesi için de bir çalışma başlatıldı. İstanbul'un gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayamayan kent genelindeki gazete ve ürün satış büfelerinin yenilenmesi kararı alındı. Yenilenecek büfelerde, ürün yelpazesine sağlıklı ve hijyenik ambalajda paketli gıda ürünleri, meşrubat ve dondurma ile hediyelik eşyalar gibi pek çok ekleme yapılacak. İşletmeler, eski ürün çeşitlerinin satışını sürdürebileceği gibi ortak görüş ve önerilerle bunları çeşitlendirilebilecek de.

BüFELERE ORTAK TEDARİK ZİNCİRİ

Yeni kent genelindeki 'Büfe İstanbul'ların geniş ürün çeşitliliğini sorunsuzca depolayabilmesi, sürekli taze ve sağlıklı ürünler sunabilmesi amacıyla ortak bir tedarik zinciri altyapısı hizmeti sağlanması kararı da alındı. Proje ile bu işletmeler, depolama maliyetlerinde azalma sağlayacak. İşletme karları artacak.

Yenilenecek büfelerin konum ve metrekare özelliklerine göre 80 bin, 90 bin ve 100 bin TL olan bedelleri işletmecilerden ayrıca tahsil edilmeyecek. Bu bedeller işletmelerin ödeyecekleri kira bedellerinden düşülecek. İşletmeler, ek bir ödeme yapmayacak. üretim maliyeti 300 bin TL olan büfe modeli için ise genel katılıma açık bir tasarım yarışması gerçekleştirilecek. İstanbul'un belirlenecek az sayıda noktası için, kent kimliğine değer katacak özel tasarım 'Büfe İstanbul'lar üretilecek. Bu kapsamda bir büfe seçmek veya seçmemek de tamamen işletmecilerin tercihine bırakılacak.

Eski işletmecilerinin devam etmek istememesi durumunda ilgili büfe, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu 45. maddesi gereğince ihaleye çıkarılacak. Geniş katılımla ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilecek ihaleyi, İstanbullular internet üzerinden izlenebilecek.


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
4 + 3 =Son 24 saatte 24 bin 297 yeni vaka!

Son 24 saatte 24 bin 297 yeni vaka!

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı

İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı

Aşı olmayana PCR testi gündemde

Aşı olmayana PCR testi gündemde

REKLAM
Milas’ta alevler Termik Santrali’ne girdi!

Milas’ta alevler Termik Santrali’ne girdi!

İmamoğlu’ndan THK uçakları açıklaması

İmamoğlu’ndan THK uçakları açıklaması

Bakan çavuşoğlu: “Yıkılan evlerin yerine yenileri yapılacak”

Bakan çavuşoğlu: “Yıkılan evlerin yerine yenileri yapılacak”

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Siyaset Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com