SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / İnegöl şehrin saklı kalmış değerlerini ortaya çıkarıyor

İnegöl şehrin saklı kalmış değerlerini ortaya çıkarıyor

2.10.2021 15:30:
İnegöl Belediyesi 2021 şubat ayında şehrin geçmişi ile geleceğini bir araya getirmek için özel bir projeye başladı. Bu doğrultuda 10 köyde yapılan saha araştırması kapsamında bugün Hacıkara Mahallesinde bölgenin tarihi ve kültürü, gelenek görenekleri, unutulmaya yüz tutmuş adetleri ile doğal güzellikleri üzerine çalışma yapıldı.

İnegöl şehrin saklı kalmış değerlerini ortaya çıkarıyor

BURSA(İGFA)-& & 10 köyde yapılan saha araştırması kapsamında bugün Hacıkara Mahallesinde bölgenin tarihi ve kültürü, gelenek görenekleri, unutulmaya yüz tutmuş adetleri ile doğal güzellikleri üzerine çalışma yapıldı.&

Saklı kalmış değerler ile yapılan proje hakkında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban,& şehrimizin her türlü güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Bugün burada olma sebebimiz kültürel zenginliklerimiz. Malumunuz şehrimiz 81 ilin tamamından gelen vatandaşlarımız, bir de Kafkas coğrafyasından, Balkan coğrafyasından, Türki Cumhuriyetlerden ve farklı farklı bölgelerden gelen insanların yaşadığı bir şehir. Biz tabi burada İnegöl’ün saklı kalmış değerlerini de gün yüzüne çıkartarak; buranın kültürlerin başkenti olduğunu, bu kültürel zenginliklerin buluştuğu bir merkez olduğunu herkesçe bilinmesini istiyoruz. Bunu önce kendimiz anlayalım, sonrasında da anladıklarımızı diğer insanlara anlatalım ve bunun turizm etkisini gün yüzüne çıkaralım istiyoruz” dedi.

'KüLTüREL DEğERLERİ FARKLI TOPLUMLARA TANITMALIYIZ'

Zengin kültür değerlerimizin tanıtılmasıyla alakalı konuşan Başkan Taban,& “Bu çalışmayla tarihi ve kültürel değerleri, mutfak& kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi yeniden keşfediyoruz. Aynı zamanda kırsal mahalle araştırmalarımızda buralardaki gazi ve şehitlerimizin de tanınmasını, gençlerimizin bunları hem hayırla yad etmesi hem de bu topraklarda tesadüfi olarak yaşanmadığını bilmeleri için tanınmalarını istiyoruz. Bunlarla birlikte doğal güzellikler ve mahallelerimize değer katan tüm güzellikleri kayıt altına alıyoruz. Burada emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. İlmek ilmek işleyerek buradaki o bütün fotoğrafa erişmek istiyoruz. Yerine göre büyüklerimize mikrofon uzatıyoruz, onların bölgeyle ilgili bilgi ve tecrübelerini alıyoruz. Gelenek ve görenekleri yaşatmaya çalışıyoruz. Bunları farklı toplumlara tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

&

&

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 4 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com