SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / İzmir, Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde yerini aldı

İzmir, Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde yerini aldı

1.10.2021 11:38: | Son Güncelleme: 01.10.2021 11:52
Tarım alanına destek vermek için yapılan Tarımsal Kalkınma Zirvesi'ne İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 160 CHP'li belediye katıldı. üç gün boyunca tarımsal alanda yapılan çalışmaların ve projelerin sergilendiği zirveye 300'ün üzerinde tarım kooperatifi de katılım sağladı.

İzmir, Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde yerini aldı

İZMİR(İGFA)- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Başka Bir Tarım Mümkün” düşüncesiyle yaptığı çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. İzmir Büyükşehir Belediye destekleriyle Tarımsal Kalkınma Zirvesi düzenlendi. Başkan Soyer'in, 1 Ekim Cuma günü saat 11.00'de zirvede “Başka Bir Tarım Mümkün” konulu yapacağı sunum, canlı olarak İzmirTube ve sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Tarım Kalkınma Zirvesi'ne katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer karşıladı. “Yapmamız gereken var olan düzeni değiştirmektir. Bu düzeni değiştirmek için de işçisi, çiftçisi, emekçisi, taşeron işçisi hepimizin bir araya gelip düzeni değiştirmemiz lazım. Düzeni halktan, üretenden, alın terinden, çalışandan yana değiştireceğiz. Havadan malı götürenlere karşı düzeni değiştirmek bizim elimizde. Eğer varsanız, biz hazırız. Beraber düzeni değiştireceğiz. Bütün belediye başkanlarımız olağanüstü başarıların altına imza atıyor” dedi. 

BU BİR RüYA DEğİL, üTOPYA DEğİL

Zirveyi değerlendiren Başkan Soyer, “Tarıma bu kadar değer veriliyor olması, tarımın bu kadar öne çıkarılıyor olması çok anlamlı. Tarım konusu bizim için bu toplumun dengesini sağlayan bir mekanizma. Kırla kent arasındaki dengeyi sağlayan bir mekanizma. Bugün fahiş fiyattan şikâyet edildiğinde, polisiye tedbirlerle durdurulabilecek bir şey mi? Yoksa bunun arkasında bir sistem sorunu mu var buna bakmak lazım.

Sistem sorunu var. Plansız bir tarım ekonomisi söz konusu. Planlar sadece büyük tarım şirketlerinin ekmeğini büyütecek, onların karını artıracak şekilde tasarlanıyor. Dolayısıyla küçük üretici, gelecek sene ne ekeceğini bilmiyor. Ekerse kaçtan satacağını, maliyeti karşılayıp karşılamayacağını bilmiyor. Bütün bunların çözülmesi gerekiyor. Tarımsal üretimimiz her gün daha aşağı gidiyor, dışa bağımlı sektör haline gelmeye başladık. Dışarıdan aldığımız ürünlerin miktarı da artıyor. Tarımın yeniden düzenlenmesi lazım. Onun için başka bir tarım mümkün diyoruz. Kuraklık ve yoksullukla mücadele aksları üzerinden küçük üreticiyi koruyacak, doğduğu yerde doymasını sağlayacak başka bir tarım... Bu bir hayal değil, rüya değil, ütopya hiç değil. Bu mümkün” dedi.&

Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde iklim değişikliği ve yoksulluğa dikkat çekmek için Nuh'un Gemisi bulunan makette tarım projelerinin filmleri oynatıldı. çiftçilere yol arkadaşlığı yapacak ve İzmirli küçük üreticiyi tek çatı altında toplayacak BAYSAN A.ş. de zirvede yerini aldı.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
6 + 3 =Uşaklı çocuklar Bakan Yanık'la birlikte ok attı

Uşaklı çocuklar Bakan Yanık'la birlikte ok attı

Bakan Soylu: 'Karayılan'ın da sırası geliyor'

Bakan Soylu: 'Karayılan'ın da sırası geliyor'

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı için kurul toplandı

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı için kurul toplandı

REKLAM
İYİ Partili Demir: 'Biz, icraat ve radikal çözüm bekliyoruz'

İYİ Partili Demir: 'Biz, icraat ve radikal çözüm bekliyoruz'

Eren-13 operasyonunda 4 terörist etkisiz halde

Eren-13 operasyonunda 4 terörist etkisiz halde

Kooperatiflerle ilgili değişiklik teklifi yasalaştı

Kooperatiflerle ilgili değişiklik teklifi yasalaştı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com