SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / İzmir’de Halk, JES’lere Karşı Ayaklandı

İzmir’de Halk, JES’lere Karşı Ayaklandı

13.07.2020 09:30 | Son Güncelleme: 13.07.2020 10:00
İzmirli köylüler, Seferihisar ve Menderes’te yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı ayaklandı.

İzmir’de Halk, JES’lere Karşı Ayaklandı

İzmirli köylüler, Seferihisar ve Menderes’te yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı ayaklandı.

İzmir'in Seferihisar ve Menderes ilçesi sınırları içerisinde yer alan Orhanlı ve Yeniköy mevkilerinde yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı çıkmak için yöre halkı bir araya geldi. Orhanlı ve Yeniköy sakinleri yapılması planlanan jeotermal enerji santralinin özellikle geçim kaynakları olan zeytin ağaçlarını olumsuz etkileyeceğini ve yörenin doğasına zarar vereceğini vurguladılar. Kendilerine destek veren çevre hukuku avukatlarının da katkılarıyla konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirttiler.

Jeotermal Enerji Santrali İçin Yörede 14 Adet Kuyu Açılacak

İzmir'in zeytin ormanları biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengin olan doğal yaşam alanları. Fakat yörede yapılması planlanan jeotermal enerji santrali, zeytin ormanların bir bölümünü de kapsıyor. Bu alanda 14 adet jeotermal kaynak arama kuyusu açılması öngörülüyor. Yörenin doğasını tahrip edecek ve başta burada yaşayan insanlar olmak üzere birçok canlının da hayatını tehlikeye atacak olan projenin, çevresel Etki Değerlendirme Raporu süreci başlamış bulunuyor.

Köylüler Aldıkları Pandemi önlemleriyle Eylem Yaptı

9 Temmuz akşamı pandemi sürecine yönelik alınan önlemlerle açık havada, sosyal mesafeye dikkat ederek buluşan yöre halkı, köylerinde açılması planlanan 14 adet jeotermal arama kuyusunu kesinlikle istemediklerini belirtti. Konuya ilişkin olarak çevresel Etki Değerlendirme Raporu sürecinin başladığını kaydeden köylüler, yetkililere seslenerek: 'Bu proje tamamen durduruluncaya kadar takipçisi olacağız. Zeytin ağaçları geleceğimiz, jeotermal istemeyiz.' diyerek tepkilerini dile getirdi.

İzmir'in Zeytin Ormanları Projenin Tehdidi Altında

Hayata geçirilmesi halinde İzmir Yarımadası'na özgü erkence türü zeytinlerden oluşan zeytin ormanlarına büyük zarar verecek olan jeotermal enerji santrali, hem bu yörede geçimini sağlayan insanların hem de, bu ormanlarda yaşamını sürdürmekte olan pek çok canlıyı tehdit ediyor. Yüzlerce nadir bitki, kuş ve memeli türünün yaşadığı yöre, Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 312 önemli Doğa Alanı'ndan birisi olan Kızıldağ önemli Doğa Alanı (öDA) içerisinde yer alıyor.

Projenin yörenin doğasını tehlikeye attığını belirten uzmanların görüşlerine dikkat çeken Orhanlı Köyü Kültür, Doğa, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Yaşar Buyruk: 'Hem köyümüz Orhanlı hem de Yeniköy, üreterek yaşayan ve yediden yetmişe kültürünü devam ettiren köyler. özellikle zeytincilik bu yörede yaşayan insanlarımızın en önemli geçim kaynaklarından biri. Buraya jeotermal enerji santrali yapılması demek, zeytin ağaçlarının hastalanması, veriminin düşmesi, ölmesi demek. Zeytin ağaçları yoksa, biz yokuz. Kurdun, kuşun, bizim hakkımız için jeotermal istemiyoruz.' dedi.

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
1 + 7 =Bakan Koca’dan ‘kontrolü ele alalım’ çağrısı

Bakan Koca’dan ‘kontrolü ele alalım’ çağrısı

Vaka Sayısı 11 Bini Geçti

Vaka Sayısı 11 Bini Geçti

Tıp Fakültesi Öğrencisi Onur Alp Eker Hayatını Kaybetti

Tıp Fakültesi Öğrencisi Onur Alp Eker Hayatını Kaybetti

REKLAM
Vaka Sayılarında Yüzde 30 Artış Var !

Vaka Sayılarında Yüzde 30 Artış Var !

Çocuklar Kurban Kesilirken Bakmalı Mı?

Çocuklar Kurban Kesilirken Bakmalı Mı?

Ucuz Akaryakıta Dikkat !

Ucuz Akaryakıta Dikkat !

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Siyaset Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790