SON DAKİKA
Anasayfa / Dünya / Kayseri’nin endüstri potansiyeli Misurata’ya taşınacak

Kayseri’nin endüstri potansiyeli Misurata’ya taşınacak

8.08.2021 14:15: | Son Güncelleme: 08.08.2021 15:05
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kardeş şehir Libya'nın Misurata Belediye Başkanı Mahmoud Mohamed Al-Sgutri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Kayseri'nin endüstri potansiyelini Misurata'ya taşınacak.

Kayseri’nin endüstri potansiyeli Misurata’ya taşınacak

Mehmet UZEL (Kayseri İGFA) - Türkiye ile Libya arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi adına Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile çıkan Libya'nın Misurata Belediyesi ile kardeş şehir kararının ardından Başkan Büyükkılıç, Misurata Belediye Başkanı Mahmoud Mohamed Al-Sgutri görüşme gerçekleştirdi.

Başkanlık makamında video konferans yoluyla gerçekleşen görüşmede, Başkan Büyükkılıç, Al-Sgutri'ye kadim kent Kayseri hakkında bilgiler vererek, Türkiye'nin ortasında, 6 bin yıllık geçmişi olan, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan bir şehir olduğunu anlattı. Başkan Büyükkılıç, ticaretin yanı sıra, kayak turizminde Erciyes'in uluslararası standartlarında olduğunu, Kapadokya bölgesinin yanı başında olduğunu, başkent Ankara'ya araçla 3 saatlik mesafede, İstanbul'a da uçakla 1 saatlik mesafede olan bir şehir olduğunu söyledi.

Büyükkılıç, en kısa zamanda Misurata'ya gidip anlaşmayı imzalamayı planladıklarını belirterek, ticari ve endüstri anlamında iki şehrin benzerliğine dikkati çekildi.

Video konferansta Misurata Belediyesi Başkanı Mahmoud Mohamed Al-Sgutri de, Kayseri ile Misurata arasında bir benzerlik olduğunu belirterek, kardeş şehir anlaşmasından dolayı memnun olacaklarını söyledi. Misurata'nın ticari bir şehir olduğunu kaydetti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, 'Libya'nın çok önemli ticaret ve endüstri merkezi olan, aynı zamanda bir liman şehri olan Misurata Belediyesi'nin çok değerli başkanı Mahmoud Mohamed Al-Sgutri ile video konferans yoluyla bir görüşme yaptıklarını anlattı. Yaklaşık 3'te 2 vatandaşların geçmişinin Türk kökenli olmasının da bizler için ayrıca Kayseri adına ilişkilerin sıcak ve pekişmiş olarak hayata geçmesine olanak sağlayacağını ifade eden Başkan Büyükkılıç, 'Kayseri'mizin bu endüstri potansiyelini oraya taşımak, oradaki imk?nlardan istifade ederek gerekli ticari ilişkileri geliştirmek,? kültürel çalışmalarla dayanışma içerisinde olmak. Stratejik çalışmaya imza atmak bizler için şehrimiz adına sevindirici olmuştur' dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
7 + 5 =İlk uzay turistleri dünyaya dönüşe hazırlanıyor

İlk uzay turistleri dünyaya dönüşe hazırlanıyor

İngiltere'nin ikinci kadın bakanı oldu

İngiltere'nin ikinci kadın bakanı oldu

Almanya'da aşın varsa kebaplar bedava

Almanya'da aşın varsa kebaplar bedava

REKLAM
İspanya'da 'bomba' tahliyesi!

İspanya'da 'bomba' tahliyesi!

4 astronotun uzay yolculuğu başladı

4 astronotun uzay yolculuğu başladı

Türk Dünyası başkentliğine 'Bursa' iddiası

Türk Dünyası başkentliğine 'Bursa' iddiası


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com