SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Kemal Demirel’den Karadeniz’deki sellere isyan!

Kemal Demirel’den Karadeniz’deki sellere isyan!

17.08.2021 11:44 | Son Güncelleme: 17.08.2021 12:56
22 ve 23'ncü dönem Bursa Milletvekili CHP'li Kemal Demirel, Karadeniz'deki sellere isyan etti. TBMM Başkanı Mustafa şentop'a bir yıl önce yazdığı mektuba yanıt alamayan Demirel, 'Yaşanan felaketlerden tedbir almayan ve dere yataklarında yapılaşmaya göz yuman yetkililer sorumludur' dedi.

Kemal Demirel’den Karadeniz’deki sellere isyan!

BURSA (İGFA) - 22 ve 23'ncü dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 26 Ağustos 2020'de TBMM Başkanı Mustafa şentop'a 1 yıl önce gönderdiği mektubun metnini kamuoyu ile paylaştı. Bir yıl önce meydana gelen sel, deprem ve orman yangınları& & felaketlerine dikkat çekerek Türkiye'de mutlaka Doğal Afetler Bakanlığı kurulması gerektiğini belirttiğini anımsatan Demirel, mektubuna cevap alamadığım gibi, bu konuda tek bir girişimde dahi bulunulmadığını söyledi.

'Eğer yazdığım mektubumu ve çağrımı dikkate alarak doğal afetler bakanlığı kurulsaydı bu sene yaşadığımız sel ve orman yangınlarına karşı hazırlıklı olmamız mümkün olacaktı ve bu konularla ilgili gerekli tedbirlerin alınması için önceden gerekli çalışmalar yapılacaktı' diyen Demirel, 'Maalesef yüreğimizi yakan tarifi imk?nsız can ve mal kayıplarına yol açan bu aciz görüntüler yaşanmayacaktı. Yaşanan bu felaketleri sadece küresel ısınmaya bağlayarak değil bu tür felaketlerin yaşanabileceğini hesap etmeyen, tedbir almayan ve uyarmayan, dere yataklarında yapılaşmaya göz yuman yetkililer sorumludur'& dedi.

TBMM Başkanı Mustafa şentop'a 1 yıl önce gönderdiği mektubun örneğini de kamuoyu ile paylaşan Demirel, mektubunda özetle şu ifadelere yer vermişti:&

'Elazığ'da can kaybına yol açan, Manisa ve diğer yerlerde meydana gelerek çevre illerde de hissedilen depremlerde vatandaşlarımız büyük tedirginlik ve korku yaşamaktadırlar. Uzmanların 'deprem değil, çürük bina öldürür' sözünü asla unutmayalım.& Ardından özellikle Giresun, Rize ve ülkemizin farklı illerinde yaşanan sel felaketlerinde can ve mal kaybımızın olması ve ayrıca orman yangınları, milletimizi derinden yaralamış ve üzmüştür. Bu yaşananlar göstermiştir ki, kentler ve yerleşim yerleri seçilirken yanlış planlamalar, binalar ve farklı yapılar yapılırken, sel ve deprem felaketlerinin yaşanmaması için, derelerin, ormanların ve doğanın tahrip edilmesinin mutlaka önüne geçilmelidir. Yerleşim yerleri ve dere yatakları, kenarları ve yapılan farklı yapılar acilen gözden geçirilmeli daha büyük felaketler yaşanmadan bir an önce gerekli tedbirler alınmalıdır. Oluşabilecek Heyelanlara karşı mutlaka doğru ağaçlandırma yapılmalı. Doğal afetler ve bunlara karşı alınacak tedbirler konusu siz de takdir edersiniz ki siyaset üstüdür. O nedenle uzmanlardan oluşan Doğal Afetler Bakanlığı'nın bir an önce kurulması önerimi sizlere iletiyorum'.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
1 + 6 =Denizlilerin su isyanı! Sosyal medyadan Başkan Zolan'a su tepkisi

Denizlilerin su isyanı! Sosyal medyadan Başkan Zolan'a su tepkisi

Tekirdağ Malkara yollarında rekora kaplama

Tekirdağ Malkara yollarında rekora kaplama

Ansızın vurmaya devam! 13 terörist etkisiz hale getirildi!

Ansızın vurmaya devam! 13 terörist etkisiz hale getirildi!

REKLAM
Dünya Meteoroloji örgütü'nden uyarı

Dünya Meteoroloji örgütü'nden uyarı

Hakkari'de büyük uyuşturucu operasyonu

Hakkari'de büyük uyuşturucu operasyonu

MSB'den 'general' açıklaması

MSB'den 'general' açıklaması


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com