SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Kocaeli SEKAPARK, üreticiye destek veriyor

Kocaeli SEKAPARK, üreticiye destek veriyor

11.10.2021 11:40 | Son Güncelleme: 11.10.2021 16:42
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından desteklenen SEKAPARK A.ş., Kocaeli bölgesindeki çiftçileri katma değeri yüksek ürünlerle kalkınması için üretim ve pazarlamada destek veriyor.

Kocaeli SEKAPARK, üreticiye destek veriyor

KOCAELİ(İGFA)- üreticiye tohum desteği, tarım eğitimi, ürünün pazara girmesi konusunda destek veren SEKAPARK A.ş., yerel kalkınmanın önünü açarak& çiftçilerin, ilaç, kozmetik, kimya, aromaterapi, gıda, tamamlayıcı tıp ve benzeri sektörlere yönelerek katma değeri yüksek ürünler yetiştirmesine öncülük ediyor.

SEKAPARK A.ş.& Genel Müdürü Bayram Karakuş, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacı ile& Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirilmesi, İşlenmesi, Pazarlanması ve Satışı, Tıbbi Aromatik
Bitki Ticareti, Tıbbi Aromatik Bitki Fidesi Ticareti, Kırsal Kalkınma ve çiftçiyi Destekleme ve Deniz Ulaşımı faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

SEKAPARK A.ş., çiftçileri desteklemek amacıyla yaklaşık 1 dekar alanda biberiye fidesi dikimini tamamladı. Yıl içerisinde toplamda 1.5 dekar daha yeni dikim yapılması planlanıyor. Tıbbi Nane, Defne, Oğul Otu (Melisa), Mercan Köşkü(Kekik) gibi tıbbi aromatik bitkilerin Kocaeli’nin tüm ilçelerine fide dikimi yapılması hedefleniyor. Alım garantisi verilerek dikilen bitkiler hasattan sonra işlenmek amacı ile tesise gidiyor.

Tesisin 15 dönümlük alanı demostrasyon, bitki AR-GE çalışma alanı olarak& değerlendirildi. Başiskele/Kullar mevkiinde 42 dönüm alan içinde 2.5 metrekarelik tesis kapalı alanı, 1 metrekare üstü kapalı kurutma alanı, 350 metrekare civarı idare bina olmak üzere toplam 4 metrekare büyüklüğünde distilasyon tesisinin inşası devam ediyor.

İlk etapta 3 tonluk 6 tank devreye alınacak ve sahadaki ürün miktarına bağlı olarak tank sayısı 24 adet tanka çıkarılacak. Kuru herba üretiminin 120 ton/gün olarak öngördüğü tesis kapasite olarak Türkiye’nin en büyük distilasyon tesisi haline gelecek.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
2 + 6 =Özel Kuvvet Tatbikatı tamamlandı

Özel Kuvvet Tatbikatı tamamlandı

Hakkari Yüksekova'da 69 el bombası ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari Yüksekova'da 69 el bombası ve mühimmat ele geçirildi

Vakalar düşse de risklere dikkat!

Vakalar düşse de risklere dikkat!

REKLAM
Uşaklı çocuklar Bakan Yanık'la birlikte ok attı

Uşaklı çocuklar Bakan Yanık'la birlikte ok attı

Bakan Soylu: 'Karayılan'ın da sırası geliyor'

Bakan Soylu: 'Karayılan'ın da sırası geliyor'

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı için kurul toplandı

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı için kurul toplandı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com