SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Kooperatifte çiftçilere eğitim

Kooperatifte çiftçilere eğitim

1.10.2021 13:40: | Son Güncelleme: 01.10.2021 15:00
Nilüfer Belediyesi, Akçalar Mahallesi'nde açtığı çiftçi Evi'nde 'Tarımda örgütlenme ve kooperatifçilik' konusunda üreticilere eğitim düzenledi.

Kooperatifte çiftçilere eğitim

BURSA(İGFA)- Nilüfer Belediyesi tarafından açılan çiftçi Evi'nde& Bursa Uludağ üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal İşletmecilik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Vural, tarımla ilgili bilgilendirme çalışması yaptı.

Bilinçli bir şekilde çiftçilik yapılmaıs gerektiğine değinen Vural,“İlaç kullanımı doğru zamanda yapılmıyor, toprak analizi yapımı çok düşük. Tarım ekonomik faaliyettir. Doğru yapılmazsa ekonomik gelir sağlayamazsınız. Kooperatif ve örgütlenmeler bu açıdan çok önemli. Tek başına yapıldığında çiftçi sorunları çözemez ve doğru tarım yapamaz. Gelişmiş ülkeler tarımı da bilinçli yapıyor ve bu alanda bizden önde ilerliyor. Günümüzde gelişmiş, çağdaş ve sosyal bir ülke olmanın yolu örgütlenmekten geçmektedir. Avrupa’da Ziraat Odaları ve kooperatifler çok güçlü ve tarım politikalarına direk etki ediyorlar. “ülkemizde bahçe bitkileri tarımı yapılan alanın işlenen araziye oranı yüzde 12’dir. Yaş meyve sebze üretimi yıllara göre değişmekte olup, ortalama üretim 36 milyon tondur. Dünya sebze üretiminde ise Türkiye’nin payı yüzde 3 seviyelerindedir. ülkemiz toprakları son derece verimli ama pazarlama da sorun var. Yaş meyve sebzenin dışarıya satılma oranı yüzde 5 Bu oran İspanya’da yüzde 45, İsrail’de yüzde 31 Demek ki ülkemizde üretim var ama pazarlama zayıf' diyerek herkesin hakkını tam alması için doğru örgütlenme olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 9 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com