SON DAKİKA
Anasayfa / Sağlık / Kovid-19 Sonrası Kilo Sorunu Uyarısı !

Kovid-19 Sonrası Kilo Sorunu Uyarısı !

31.05.2020 16:00 | Son Güncelleme: 31.05.2020 21:22
Bayramda evde kaldığımız süreci kilo almadan atlatmanın mümkün olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Esra Karakaş, 'Atıştırmalıklarımızı taze sebze ve meyvelerden seçin.

Kovid-19 Sonrası Kilo Sorunu Uyarısı !

Bayramda evde kaldığımız süreci kilo almadan atlatmanın mümkün olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Esra Karakaş, 'Atıştırmalıklarımızı taze sebze ve meyvelerden seçin. Bol su tüketin. Televizyon ve ekran karşısında daha az vakit geçirin. öğün düzeninizi her şeye rağmen devam ettirin' dedi.
Kovid- 19 salgınının milyonlarca kişiyi strese sokarak fazla ve dengesiz beslenmeye ittiğini vurgulayan uzmanlar, kovid-19 pandemisi sonrasında dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından birinin fazla kilolarla mücadele olacağı konusunda uyarıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Esra Karakaş, kilo artışına karşı sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Panik ve stres yeme alışkanlıklarını değiştirir
Salgının yarattığı panik ve stresin yeme alışkanlıklarını değiştirdiğini söyleyen Uzm. Dr. Esra Karakaş, 'Daha kısa sürede mutluluk veren tatlılar, atıştırmalıklar, evde hazırlanan hamur işi gıdalar, beslenme düzenimizi bozabilir. Sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle ev içinde yapamadığımız aktivitelere bir de hareketsizlik sorunu eklenince kilo almaya eğilim kaçınılmaz bir durum olarak hayatımıza dahil oldu' dedi.

FAZLA KİLOLARDAN KORUNMANIN 8 YOLU

Hepimiz için zor olan bu dönemi kilo almadan atlatmanın mümkün olduğunu işaret eden Uzm. Dr. Esra Karakaş, evde kaldığımız süreçte sağlımız için dikkat etmemiz gereken 8 önemli kuralı şöyle sıraladı:
“Atıştırmalıklarımızı taze sebze ve meyvelerden seçin, bol su tüketin, televizyon ve ekran karşısında daha az vakit geçirin, öğün düzeninizi her şeye rağmen devam ettirin, akşam saatlerinde özellikle yakamayacağınız besinler tüketmekten kaçının, basit, kas gruplarını düzenli çalışmasını sağlayacak egzersiz rutini oluşturun, sofra başında uzun saatler geçirmeyin, öğünlerimizde lifli gıdalar olmasına dikkat edin”

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
7 + 2 =6,5 milyon doz aşı pazartesi sabah Türkiye'de

6,5 milyon doz aşı pazartesi sabah Türkiye'de

85 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı

85 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı

85 yaş üstü aşılama yarın başlıyor

85 yaş üstü aşılama yarın başlıyor

REKLAM
Bakan Koca, il sağlık müdürleriyle görüştü

Bakan Koca, il sağlık müdürleriyle görüştü

Bakan Koca'dan, aşıların kullanımı ile ilgili açıklama

Bakan Koca'dan, aşıların kullanımı ile ilgili açıklama

Sağlık çalışanlarının 'ücretsiz Toplu Taşıma Hakkı' uzatıldı

Sağlık çalışanlarının 'ücretsiz Toplu Taşıma Hakkı' uzatıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790