SON DAKİKA
Anasayfa / Ekonomi / Kozmetik sektörü her yıl yüzde 10 büyüyor

Kozmetik sektörü her yıl yüzde 10 büyüyor

29.09.2021 10:07 | Son Güncelleme: 29.09.2021 10:23
Her yıl yüzde 10 büyüyen kozmetik sektörünün yıl sonunda da yüzde 10'un üzerinde büyümesi bekleniyor.

Kozmetik sektörü her yıl yüzde 10 büyüyor

İSTANBUL (İGFA) - Ocak-Ağustos 2020 yılı 2 milyar 713 milyon dolar olan kozmetik ihracatı 2021 yılının aynı döneminde 2 milyar 877 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2021 yılı Temmuz ayı kozmetik ihracatı 100,4 milyon dolar olarak gerçekleşirken 162 ülkeye ihracat yapılıyor. İhracat yapılan ülkelerin başında Irak, ABD, Rusya, İran ve Birleşik Krallık yer alıyor. 20 milyon dolar ile ilk sırada yer alan Irak ve ABD’nin ardından 6,2 milyon dolar ile Rusya, 4,9 milyon dolar ile İran, 4,3 milyon dolar ile de Birleşik Krallık geliyor.

özellikle, pandemide e-ticaret satışlarının artması sektörü ciddi anlamda geliştirdi. Bu anlamda, online marketing sektörü de yüzde 65 oranında büyüme kaydetti.

Kozmetik sektöründe ihracatın ithalattan fazla olduğu ve dolayısıyla cari açığının olmadığına dikkat çeken Kozmetik üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KüAD) Kongre Başkanı Fuat Arslan, pandemi döneminin çin pazarının kapanması ve döviz kurlarındaki hareketlilik ile alıcıların Türkiye pazarına yönelmeye başladığını belirtti. Global markaların yerel üreticiler ile üretim iş birliklerini geliştirmesi kozmetik pazarının daha da büyümesine katkıda bulunduğunu ifade eden Başkan Arslan, 'Ortalama her yıl yüzde 10 büyüyen kozmetik sektörünün bu yılda büyüme hedeflerini aşması ekleniyor. Pandemi dönemindeki birtakım kullanım alışkanlıklarının değişmesi ile özellikle hijyen gruplarında da, pazar oldukça hareketlendi ve ülkeler yeni tedarikçilere yöneldi. Genç nüfusumuz, coğrafi konumumuz, üretim kabiliyetlerimiz ve birçok avantajlarımızın yanında üretmiş olduğumuz ürünlerin dünya klasmanında rekabet edebilecek düzeyde kaliteli ve rekabetçi ürünler olması, ülkemize kozmetik ve hijyen gruplarında bir üretim üssü olma fırsatını sunuyor” diye konuştu.

Arslan, sektörün pazar büyüklüğünün önümüzdeki yıllarda 5 milyar dolara ulaşması öngörüldüğünü belirterek, 2025 yılında dünya çapında 750 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
5 + 1 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 Türkiye'nin ihracatı yüzde 20,1 arttı

Türkiye'nin ihracatı yüzde 20,1 arttı

İkinci el otomobil piyasası çıldırdı

İkinci el otomobil piyasası çıldırdı

Merkez Bankası 'Finansal İstikrarı' açıkladı

Merkez Bankası 'Finansal İstikrarı' açıkladı

REKLAM
Akaryakıt ürünlerine toplamda 2,73 lira zam geldi

Akaryakıt ürünlerine toplamda 2,73 lira zam geldi

Pompaya yansıyacak yeni zam hazırlığı!

Pompaya yansıyacak yeni zam hazırlığı!

Merkez Bankası'ndan 'kur' açıklaması

Merkez Bankası'ndan 'kur' açıklaması


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com