SON DAKİKA
Anasayfa / Ekonomi / Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

14.09.2020 09:15 | Son Güncelleme: 14.09.2020 10:03
Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, yatırımcıların fiyatlamalarda oluşan balon konusundaki karamsarlığının tam olarak giderilememesinin etkisiyle karışık seyir izledi. (Halk Yatırım)

Küresel piyasalar

ABD'de fiyatlamalar: Balon endişeleri nedeniyle karışık seyir izledi

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, yatırımcıların fiyatlamalarda oluşan balon konusundaki karamsarlığının tam olarak giderilememesinin etkisiyle karışık seyir izledi. Gün içinde kayıpların %2'ye yaklaştığı Nasdaq endeksi, ilerleyen saatlerde kısmen toparlanarak, %0,60 düşüşle 10.853,55 seviyesinden kapandı. Teknoloji sektörü hisselerindeki toparlanma, SoftBank'ın opsiyon stratejisinde değişiklik yapmayı düşündüğünü bildirmesi ile öne çıktı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, Japon şirket ABD teknoloji şirketlerine bağlı hisse senedi türev araçlarına büyük miktarda yatırım yaptığı yönündeki haberlerle Softbank hisseleri düşüşe geçmişti. S&P 500 endeksi %0,05 artışla 3.340,97 puan seviyesinden tamamlarken, gün içinde kazançları %1'i aşan Dow Jones endeksi ise gelen realizasyonlar nedeniyle %0,48 artış ile 27.665,64 puandan kapandı. Sektörler cephesinde teknoloji sektörü hisselerinin genel olarak satıcılı seyir izlediği takip edildi. Haftalık bazda S&P 500 endeksi Mayıs ayından bu yana ilk defa düşüşünü ikinci haftaya taşıyarak %2,3 değer kaybetti. Nasdaq endeksi de %4,1 düşüşle Mart ayından bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Dow Jones endeksi de %1,7 geriledi.

Avrupa'da fiyatlamalar: Toparlanma göstererek artıda kapandı

Haftanın son işlem gününde Avrupa piyasaları, önceki gün ABD'de teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan satışların ardından toparlanma göstererek alıcılı seyir izledi. FTSE 100?ve CAC 40 endeksleri sırasıyla %0,48 ve %0,20 artışlar kaydederken, DAX endeksi %0,05 ekside kapandı.

Asya'da fiyatlamalar: TikTok ve aşı gelişmelerine ek olarak Japonya'daki siyasi gündemle alıcılı seyir izliyor

Bu sabah Asya piyasaları, Oracle'ın TikTok'un ABD operasyonlarını almak için ByteDance ile anlaşmış olmalarının ABD - çin ilişkileri cephesinde yarattığı iyimserliğe ek olarak aşı gelişmeleri ile alıcılı seyir izliyor. Japonya cephesinde de, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin bugün yeni liderini seçmek için bir seçim yapacağını bildiren Kyodo News'e göre, Japonya'nın Baş Kabine Sekreteri Suga, Abe'nin ardından en önde gelen aday olarak görülüyor. Nikkei endeksi politik gelişmeler eşliğinde %0,67 yükselirken, S&P ASX 200 endeksi %0,49 artıda. Shangai endeksi %0,56 artış kaydederken, Hang Seng endeksi %0,50 yükseliyor. KOSPI endeksi ise %1,12 değer kazanıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
9 + 4 =Belediyeler üreticiden patates alacak

Belediyeler üreticiden patates alacak

Selçuk, 'Kadına yönelik şiddetle mücadelede hep birlikte hareket etmeliyiz'

Selçuk, 'Kadına yönelik şiddetle mücadelede hep birlikte hareket etmeliyiz'

Nükleer santral hem pahalı hem riskli

Nükleer santral hem pahalı hem riskli

REKLAM
Engelli birey, aldığı destekle tamirci dükkanı açtı

Engelli birey, aldığı destekle tamirci dükkanı açtı

Bakan Selçuk; '2021 Ocak ayına ilişkin zam farklarını bugün hesaplara yatırıyoruz'

Bakan Selçuk; '2021 Ocak ayına ilişkin zam farklarını bugün hesaplara yatırıyoruz'

Ticaret Bakanlığı'ndan temel ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat denetimleri

Ticaret Bakanlığı'ndan temel ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat denetimleri

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790