SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Malatya'da tarihin ışığında defile

Malatya'da tarihin ışığında defile

19.09.2021 17:12
Malatya'da moda tasarımcısı Ahmet Giray Yılmaz'ın eşliğinde 'Tarihin Işığında Arslantepe 3 Defilesi' sergilendi. 10 modelin yer aldığı ve 21 kreasyondan oluşan eserlerin bulunduğu defile, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Malatya'da tarihin ışığında defile

MALATYA (İGFA) - Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları ve Malatya’nın fethinin 920. yılı kutlamaları kapsamında ‘Tarihin Işığında Arslantepe 3 Defilesi’ Yeni Kongre ve Fuar Merkezinde görkemli bir programla yapıldı. Defilede Arslantepe’de yapılan kazılardan çıkarılan eserlerin replikaları da sergilendi. & ‘Tarihin ışığında Arslantepe 3 Defilesi’ koleksiyonunu hazırlayan moda tasarımcısı Ahmet Giray Yılmaz, Arslantepe Höyüğü'nün önemli bir bölge olduğunu belirterek, 'Dünya tarihi için özel bir yeri var. Bu nedenle koleksiyonda çok önemli bir yere sahip. özellikle Başkanımız Malatya’da yapılan kültür sanat etkinliklerinde bizim önderimiz ve bizi cesaretlendiren biri. 2015 yılından önce höyükten çıkan figürlerin modayla birleştirilmesi konusunda görüştüğümüzde kendisi ‘Tarihin Işığında Moda’ ismini koymuştu. Kendisi defilemizin isim babasıdır' dedi.& Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, UNESCO tarafından Arslantepe Türkiye’de yer alan 19’uncu kültür mirası olarak kalıcı listeye giren bir yer olduğunu belirterek, 'Yapılan defilemizden ben etkilendim. Malatya’da Malatyalı bir hemşerimizin denim kumaşlarını dizayn ederek güzel bir koleksiyon şeklinde sunumu çok güzeldi. Ahmet Giray Bey ve mankenlerimizi de tebrik ediyorum” dedi. & Tarihin Işığında Arslantepe 3 Defilesinin çok güzel olduğunu ifade eden diplomatlardan İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand da, Malatya’nın uluslararası alanda tanıtılması için Malatya'nın büyük bir kapasiteye sahip olduğunu altını çizerek, 'Zannediyorum ki bu program Arslantepe’nin uluslararası alanda tanıtılması için iyi olmuştur. Yapılan defile de Arslantepe’nin tanıtılması için çok güzel organize edilmiş ve yapılmış. Sayın Başkana ve Malatya halkına teşekkür ediyorum” diye konuştu.& Daha sonra defileyi izlemek için Yeni Kongre ve Fuar Merkezinde bulunan katılımcılar Arslantepe kazı alanında çıkarılan seramik, mühür, kılıç vb. bulguların replikalarının hazırlandığı sergiyi de gezdiler.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 1 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com