SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Malatya’dan UNESCO'ya bir başvuruda gastronomi alanından

Malatya’dan UNESCO'ya bir başvuruda gastronomi alanından

27.07.2021 12:58 | Son Güncelleme: 27.07.2021 12:59
UNESCO tarafından 44'üncü Dünya Mirası Komitesi toplantısında alınan kararla Türkiye'nin 19'uncu mirası olarak Arslantepe Höyüğü ile asıl listede yer almanın mutluluğunu yaşayan Malatya'da, yeni bir heyecanın başlangıcı daha yapıldı.

Malatya’dan UNESCO'ya bir başvuruda gastronomi alanından

MALATYA (İGFA)? - Malatya'nın UNESCO'nun Yaratıcı şehirler Ağı'na d?hil edilmesi için yapılacak olan çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu'nda geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürecin başında yer alınacak olan UNESCO Yaratıcı şehirler Ağı'na Malatya'nın da gastronomi alanında d?hil olabilmesi için yapılan girişimler daha da yoğunlaştırıldı. UNESCO'nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen Yaratıcı şehirler Ağı'nda gastronomi alanında yer almak için yapılan girişimlerle birlikte süreç hakkında yapılacak olan çalışmalarla ilgili toplantılara da devam ediliyor.

Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı şehirler Ağına yapılan başvuruyla ilgili süreçte yapılacak olan çalışmaların değerlendirildiği 26 Temmuz Pazartesi günü düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, Arslantepe'nin Dünya Kültürel Mirası listesine alınmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Başkan Gürkan, 'Malatya ve ülkemiz için önemli bir müjde olan Arslantepe'nin Dünya Kültür Mirası asıl listesinde yer alması ve Türkiye'deki 19'uncu miras listesinde yerini almış olması ve 44'üncü birleşimde kabul görmesi Malatya açısından önemlidir. Malatya önemli bir şehirdir. Biz Malatya'yı tarif ederken insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri olarak tarif ediyoruz. Bu tarifleri ifade ederken tesadüfen ifade ettiğimiz tarifler değildir. Bunlar yüzlerce binlerce kitabın özetinin yapılıp cümlelere dökülerek veciz olarak ifade edilmesidir. Arslantepe'nin Türkiye'de 19'uncu mirasta yer alması Malatya için önemlidir. Bu süreç içerisinde bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, özellikle Kültür ve Turizm ve Dışişleri Bakanlığımıza, milletvekillerimize, valilerimize teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi biz süreci 2004 yılında başlattık. 2014 yılında aday listeye alındık ve daha sonraki süreçte de alan yönetim kurulunu oluşturduk, alan planını hazırladık ve bunların detaylarını Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yetkilileriyle ortaklaşa yaptık ve mutlu sona ulaştık. öncelikle Kültürel Mirasın UNESCO tarafından tescil edilmesi Malatya açısından tarihi bir dönüm noktasıdır. Malatya adına bu konuda katkı sunan ve paydaş olan bütün yetkili mercilere teşekkürlerimi sunuyorum' dedi.

UNESCO ile kültür ve gastronomi açısından önemli bir görüşmeyi daha gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Gürkan, 'Gastronomi noktasında yapmış olduğumuz girişimle irade kararlılığımızı ilgililere gerekli yazışmaları yaparak bildirdik. Arslantepe'de olduğu gibi alt başlıklar aynı meşakkatli bir şekilde bizim karşımıza çıkacak. Malatya'nın bütün paydaşlarıyla Malatya olması lazım. Malatya'nın artık ileri hedefe kilitlenmesi lazım. İmk?nsız ve olmaz diye bir şey yoktur. Malatya'yı UNESCO tarafından yemekleriyle tescil edilmiş bir kent haline getirmek için gayret edeceğiz' diye & konuştu .

Malatya Valisi Aydın Baruş ise, turizmde marka şehir olmanın önemine dikkati çekerek, 'Arslantepe Höyüğü'nün Dünya Kültür Kalıcı Mirası Asıl Listesine alınması bizim için gurur kaynağı. & Gastronomi turizminde de çok önemli adımlar atmamız gerekiyor. Malatya'nın UNESCO sürecinde yaracı şehirler ağına d?hil edilmesi ki 7 alanda başvuru yapmak mümkün. Bunlardan birisi de gastronomi. Gastronomi de Malatya'nın en temel değerlerinden biri olduğuna göre bu alanda yapılacak olan başvuruda bizim açımızdan büyük bir kıymet taşıyor' açıklamasında bulundu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
9 + 4 =Apollon Tapınağı'nda restorasyon tamamlandı

Apollon Tapınağı'nda restorasyon tamamlandı

Gaziantep 100. yıl etkinliklerinin tanıtımını yaptı

Gaziantep 100. yıl etkinliklerinin tanıtımını yaptı

Bursa Yıldırım'da mahalle ziyaretleri sürüyor

Bursa Yıldırım'da mahalle ziyaretleri sürüyor

REKLAM
Doğanşehir'de yol çalışmaları devam ediyor

Doğanşehir'de yol çalışmaları devam ediyor

Rize'de kentsel sorunlar masaya yatırıldı

Rize'de kentsel sorunlar masaya yatırıldı

Aydın Didim'de çevre farkındalığı

Aydın Didim'de çevre farkındalığı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com