SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Maske Ağız Kokusunu Ortaya çıkarttı

Maske Ağız Kokusunu Ortaya çıkarttı

16.08.2020 00:30 | Son Güncelleme: 17.08.2020 22:19
Koronavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca yıllardır ağız kokusu sorunu olan insanlar ağızlarının koktuğunu fark ederken...

Maske Ağız Kokusunu Ortaya çıkarttı

Koronavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca yıllardır ağız kokusu sorunu olan insanlar ağızlarının koktuğunu fark ederken, diş hekimleri ‘ağız kokusu’ şikayetiyle son zamanlarda çok sayıda hastanın başvurduğunu ifade etti.

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, 'Ağız kokusu çok ciddi bir sorun. Ağzı kokan bir insanın yakınında duran herkes kokuyu fark edebilir. Ancak karşı tarafı kırmamak adına böyle şeyler söylenmediği için ağzı kokan insanlar bunun farkına varamıyor' dedi. Koronavirüs nedeniyle maske zorunlu olunca insanların ağızlarının koktuğunu fark ettiğini belirten Zogun, 'Kişi ağzının koktuğunu anlamaz. Ancak maske takıldığında ağızdan gelen koku burun tarafından daha net anlaşılabiliyor. O koku hep vardı ama maskeyle daha net anlamış oldular. Son dönemde bu yönde birçok hastayla karşılaşıyoruz' diye konuştu.

TESPİT EDİLEBİLİR

Maskeden ağız kokusunu tespit edemeyenler için ise Zogun, 'Ağız kokusunu fark etmenin farklı yolları var. Ağız kokusu cihazları da bulunuyor. Ancak güvenirliği düşük. Bir diğer kolay yol ise bileğiniz içine biraz tükürük bırakıp 5-10 saniye sonra koklayın. Kötü bir koku hissediyorsanız muhtemelen ağzınız kokuyordur' diye konuştu.

AğIZ KOKUSU NEDEN OLUR

Ağız kokusunun birçok farklı nedeni olduğunu aktaran Zogun, 'Gerçekten dişlerden mi, boğazdan mı yoksa mideden mi geldiği tespit edilmeli. çürük dişler, kötü, eski köprüler, dolgular, bunların altında oluşan gizli çürükler en önemli nedenler. Ayrıca 20 yaş dişleri en arkada bulunur. Bunun etrafına yemek artıkları girer ve temizlemesi çok zordur. Bunlar da koku yapar. Bir diğer neden olarak da yetersiz diş fırçalama, az su içme gösterilebilir' dedi.

çöZüMü VAR MI

Eğer mide, boğazla ya da farklı bir hastalıkla alakalı bir sorun değilse ağız kokusunu ortadan kaldırmak için ağız temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Zogun'un uyarıları şöyle: 'Günde mutlaka en az 2 kere diş fırçalamak şart. Bazen fırçalama da yeterli olmuyor. Bu durumda arayüz fırçası ve diş ipi, diş duşu uygulamaları da yapılmalı. Böylelikle dişlerin arasında biriken bakteriler temizlenir. Bunun dışında tükürüğün kalitesini artırmak için bol su içilmeli”

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
8 + 8 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790