MEB Yardımcısı Aşkar, özbekistan'da erken çocukluk konferansında

18.11.2022 09:40 | Son Güncelleme: 18.11.2022 11:06
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, özbekistan'da düzenlenen Erken çocukluk Bakımı ve Eğitimi Dünya Konferansı'na katıldı.

MEB Yardımcısı Aşkar, özbekistan'da erken çocukluk konferansında

Mill? Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, özbekistan'da düzenlenen Erken çocukluk Bakımı ve Eğitimi Dünya Konferansı'na katıldı.

ANKARA (İGFA) - Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, 14-16 Kasım tarihleri arasında UNESCO tarafından özbekistan'ın ev sahipliğinde başkent Taşkent'te düzenlenen Erken çocukluk Bakımı ve Eğitimi Dünya Konferansı'na Yüksek Düzeyli 1. Oturuma panelist olarak katıldı.

70 ülkeden 2 bin 500'e yakın katılımcının yer aldığı toplantının açılış konuşmaları özbekistan Cumhurbaşkanı şavket Mirziyoyev ve UNESCO Genel Sekreteri Audrey Azoulay tarafından yapıldı.

Konferansta; katılımcı ülkeler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gençlik kuruluşları temsilcilerinin sunumlarıyla erken çocukluk eğitimi ve bakımının geliştirilmesiyle ilgili uygulamalara, karşılaşılan zorluklara ve çözümlere yer verildi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre konferans; kapsayıcılık, kalite ve refah; erken çocukluk eğitiminde iş gücü ve bakıcılar; politika, yönetişim ve finans ile program yenilikleri olmak üzere dört temel başlık altında gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı Aşkar, dünyada erken çocukluk eğitimi ve bakımına yönelik karşılaşılan ortak sorunlardan söz ederek son bir yılda Türkiye'de erken çocukluk eğitimine ilişkin yaşanan gelişmeleri aktardı. çözüme yönelik uygulanan stratejileri aktaran Aşkar, konferansın bütün dünya ülkelerinin ve erken çocukluk eğitimi ve bakımı ile ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile gençlik kuruluşlarının politika ve uygulamalarına katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Aşkar, erken çocukluk eğitiminin, eğitimin başlangıç yıllarından itibaren eşit koşullar sağlamak ve özellikle sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin sahip oldukları dezavantajları büyümeden telafi etmek için önemli bir araç olduğunu bu nedenle birçok ülkede her öğrencinin en az bir yıl nitelikli erken çocukluk eğitimi almasının önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
8 + 3 =Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'ın özel gününü kutladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'ın özel gününü kutladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüştü

47 yıl sonra Ay'a yolculuk... Ay'ın güneyine giden ilk olacak

47 yıl sonra Ay'a yolculuk... Ay'ın güneyine giden ilk olacak

REKLAM
İki lider telefonda görüştü... Türkiye ziyareti için mutabık kalındı

İki lider telefonda görüştü... Türkiye ziyareti için mutabık kalındı

AB yollarına 'hızlı' istasyonlar geliyor

AB yollarına 'hızlı' istasyonlar geliyor

Veliaht Prensi de 'Togg'landı

Veliaht Prensi de 'Togg'landı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com