SON DAKİKA
Anasayfa / Sağlık / Meme kanserinde düzenli kontrol ve erken tanı hayat kurtarıyor

Meme kanserinde düzenli kontrol ve erken tanı hayat kurtarıyor

2.10.2021 12:40: | Son Güncelleme: 02.10.2021 20:51
Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniğinden Op. Dr. Adil Aydemir, '1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Tüm dünyadaki kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinde çevresel etkenler, ileri yaş ve ailesinde meme kanseri olanların risk grubunda yer aldığını belirten Dr. Adil Aydemir, erken teşhis ve gelişen teknolojiler sayesinde birçok kadının meme kanserini artık rahatlıkla yenebildiği söyledi.

Meme kanserinde düzenli kontrol ve erken tanı hayat kurtarıyor

BURSA (İGFA) - Memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Dünya Sağlık örgütü tarafından, meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla, 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı tüm dünyada çeşitli farkındalık etkinlikleriyle kutlanıyor.&

özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniği'nden Op. Dr. Adil Aydemir, meme kanseri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yaş ilerledikçe meme kanser riskinin de arttığını belirten Op. Dr. Adil Aydemir, hastalığın daha çok 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığını söyledi.& Dr. Adil Aydemir, birçok kadının meme kanseri belirtilerini gözden kaçırabildiğini ifade ederek, “Aslında rahatsızlık başladığında bazı belirtileri oluyor. Ancak dikkat edilmediği takdirde olumsuz sonuçlar da ortaya çıkabiliyor. Kadınlar için çevresel etkenler, ileri yaş ve ailesinde meme kanseri olanlar, risk grubunda. Diğer kadınlara göre bu kategoriye giren kadınlarda, meme kanseri oranı iki, üç kat daha fazla olmaktadır. Bu kişiler kontrollerini daha sık yaptırmalı” dedi.


Sigara ve alkol tüketimi, obezite, fiziksel aktivite eksikliği, hormon tedavisi gibi etkenlerin de meme kanseri riskini artırdığını ifade eden Dr. Adil Aydemir, “Erken teşhis ve gelişen teknolojilerle birçok kadın meme kanserini artık rahatlıkla yenebiliyor. Erken teşhis için kadınların kendi kendilerine yapacakları muayeneler ve 40 yaşından sonra yapılacak olan mamografi, bu hastalıkla mücadele en önemli noktalardan biri” diye konuştu.& Kadınların artık meme kanseri hakkında daha bilinçli hale geldiğini de aktaran Aydemir, tarama programlarının iyi yapılmasına bağlı olarak, kanserin erken evrede saptanabildiğine değindi.

Meme kanserinde erken teşhis için rutin kontrollerin asla ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Adil Aydemir, “Her kadın 20 yaşından sonra, her ay adet sonrası kendi kendine meme muayenesi yapmalı” dedi.& Kadınların en ufak bir anormallik fark etmeleri halinde doktora başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Aydemir, 40 yaşından sonra kendi kendine muayenenin yetersiz kalabileceğini vurgulayarak, düzenli aralıklarla mamografi çekilmesini önerdi.& Tarama amaçlı yapılan mamografiyle, hastalığa erken dönemde ulaşılabileceğini sözlerine ekleyen Dr. Adil Aydemir, “Bu sayede tümör erken evrede belirleniyor ve hastanın tedavi şansı da artıyor. Risk faktörü olmasa bile 40 yaşından itibaren kadınların, düzenli mamografi çektirmesini öneriyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 7 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 Bakan Koca: 'Gebelerde aşılanma oranı oldukça düşük'

Bakan Koca: 'Gebelerde aşılanma oranı oldukça düşük'

Bakan Koca: 'Size değer verenler adına aşı olun'

Bakan Koca: 'Size değer verenler adına aşı olun'

Bakan Koca:' Aşıda 56 ilimiz ülke ortalamasının altında'

Bakan Koca:' Aşıda 56 ilimiz ülke ortalamasının altında'

REKLAM
Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca, vaka sayısı en çok 10 ili paylaştı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

Bakan Koca'dan günlük vaka paylaşımı

Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'

Bakan Koca: 'Büyüklerimiz dikkatli olmalı'


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Oyun Skor

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com