SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Menengiç kahvesinin tescili ile Gaziantep Türkiye'de ilk sıraya yerleşti

Menengiç kahvesinin tescili ile Gaziantep Türkiye'de ilk sıraya yerleşti

26.12.2020 21:30 | Son Güncelleme: 26.12.2020 22:10
Gastronominin başkenti Gaziantep'in lezzetlerinden menengiç kahvesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi. Yeni tescille beraber 37 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün ile Türkiye'de en fazla tescilli ürüne sahip il haline geldi.

Menengiç kahvesinin tescili ile Gaziantep Türkiye'de ilk sıraya yerleşti

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Yaratıcı şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağı eşsiz lezzetleriyle ulusal ve uluslararası alanda adından sıkça söz ettiriyor. Bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu'na menengiç kahvesi için 2017 yılında yapılan coğrafi işaret başvurusu sonuçlanarak tescillendi. Dünya'ya duyurmak adına Avrupa Birliği'nde de tescil alınması için çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı'nca alınan yeni tescille birlikte Gaziantep, 37 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün olmak üzere toplam 38 ürünle Türkiye'de en fazla tescilli ürüne sahip olan şehir oldu. Büyükşehir, Gaziantep Mutfağı'na ait özel lezzetlerin korunması amacıyla yapılan çalışmalar son hızıyla devam ederken 2020 yılı içerisinde yöresel lezzetlerin tescili ve markalaşması adına 30 ürünün daha coğrafi işaret tescili için hazırlıklar yapılarak başvuru sürecine geçildi.

özellikle kış aylarında tüketilen Gaziantep'in önemli yöresel ürünleri arasında yer alan menengiç kahvesi, şehrin dağlık kesiminde yabani olarak yetişen ürünün toplanıp öğütülmesiyle macun haline getiriliyor. Süt ile pişirilen menengiç kahvesi, kahve olarak adlandırılmasına rağmen kafein içermezken, başta astım olmak üzere birçok göğüz hastalığına iyi gelmekte.

SEçKİN: HERKESE GAZİANTEP'İN COğRAFİ İşARETLİ üRüNüNü TAVSİYE EDİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin'in konu hakkında yaptığı açıklamada Gazi şehrin gastronomi ve tadın başkenti olduğunu hatırlatarak, 'şehrin en önemli lezzetlerinden biri de menengiç kahvesi. Menengiç kahvesi için Türk Patent ve Marka Kurumu'na coğrafi işaret almak için 2017 yılında müracaat ettik. Sürecin değerlendirilmesi, askı süreçleri ve eksiklerin tamamlanmasıyla 16 Aralık 2020'de menengiç kahvesi coğrafi işaretli bir ürün olarak tescil edildi. Kış aylarının olmazsa olmazı, boğazı yumuşatan, sağlığa iyi gelen ve sütle kaynatılan bir kahvemiz. Gaziantep, 37 coğrafi işaretli ürün ve bir geleneksel ürün ile Türkiye'de birinci sırada. Bu gastronomiye lezzet veren ürünlerimiz. 4'üncü Murat'ın Gaziantep'i seyahat esnasında bu bölgeye geldiğinde kendisine menengiç kahvesi ikram edildi. Tarihi o zamana kadar dayanıyor. Herkese mutlak suretle Gaziantep'in coğrafi işaretli ürününü tavsiye ediyoruz' diye konuştu.


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
3 + 9 =Muğla Datça 4,1 sallandı!

Muğla Datça 4,1 sallandı!

İzmir Konak’ta Mardin yemekleri yapıldı

İzmir Konak’ta Mardin yemekleri yapıldı

Van’dan sağanak yağış ve sel uyarısı!

Van’dan sağanak yağış ve sel uyarısı!

REKLAM
Bursa, mobil araçlarla turistlere tanıtılıyor

Bursa, mobil araçlarla turistlere tanıtılıyor

İpeğin hikayesi Bursa Nilüfer’deki İpek Evi’nde

İpeğin hikayesi Bursa Nilüfer’deki İpek Evi’nde

Muğla gece boyunca art arda sarsıldı

Muğla gece boyunca art arda sarsıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Siyaset Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com