SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Muğla Belediyesi Azize Meryem Kilisesi'ni restore ediyor

Muğla Belediyesi Azize Meryem Kilisesi'ni restore ediyor

22.09.2021 11:32 | Son Güncelleme: 22.09.2021 13:07
Muğla Büyükşehir Belediyesi Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar ulaşan Azize Meryem Kilisesi'ni özgün hale getirmek için restore çalışması başlatacak. Büyükşehir Belediyesi yapılacak çalışmalar için yerinde incelemelerde bulundu.

Muğla Belediyesi Azize Meryem Kilisesi'ni restore ediyor

MUğLA(İGFA)- Osmanlı Dönemi'ne ait tek Rum Ortodoks& kilisesi olan Azize Meryem Kilisesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi destekleriyle özgün haline kavuşacak.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan ve yapılışı 18. yüzyıla dayanan kilise, 2019 yılında kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak, mülkiyeti Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne tescili yapılmıştı. Tek Rum Ortodoks Kilisesi olan Azize Meryem, mübadele zamanında el değiştirerek özgün görünütüsü ve kullanımı yok olmuştu.

HASSAS şEKİLDE çALIşMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ

Kilisenin gelecek nesillere aktarılması için restore çalışmalarına başladıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,& “& “Azize Meryem Kilisesi tahmini 18.yüzyıl sonunda Muğla’mızda yapıldığı tahmin edilen bir değerimiz. Kilise’nin zaman içerisinde çok çeşitli yapı taşları nakledilmiş, alınmış. şu an kazılardan sonra ortaya çıkan pek tahmin etmediğimiz yapı özeliklerine sahip bir kilise bu da bizi yeniden araştırmaya, incelemeye itiyor. Bizim elimizdeki verilere göre Yatağan ilçemizdeki kilisenin kalıntısı burayla ilgili de önemli ipuçları veriyor. Orayla karşılaştırarak bu yapının durumunu tespit etmeye çalışıyoruz.

Rum Ortodoks kilisesi ile temaslarımız var. Maalesef yeterince bilgi aktarımında bulunamasak da onların elinde Anadolu’daki kiliselerle ilgili arşiv olduğunu düşünüyoruz. Buraya da gelip kazıları yerinde inceleyebilir, yardımcı olabilirler. Biz dikkatli& ve hassas bir şekilde kazılarımıza devam ediyoruz. Bu kazı hem öğrenme hem keşfetme hem de restorasyonu kapsıyor. Bir süre daha bu çalışmalar devam edecek. Orijinaline yakın bir kiliseyi ziyarete açık hale getirerek bir değerimizi daha şehrimize kazandırmak istiyoruz. Muğla olarak en büyük temennimiz 1923’de göç ile ayrıldığımız hemşehrilerimizin 2-3 nesil kuşaklarının atalarının yaşadıkları topraklara gelmeleri, buradaki korunmuş ev stoğunu görmeleri hem de bu kiliseye sahip çıkmaları. Kardeşlik, hemşehrilik ilişkilerini bu kültürel değerlerle yaşatmak ve geleceğe taşımak istiyoruz.” dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 5 =ANKET

Hangi takımı tutuyorsunuz?
 Ağrı, Kars ve Erzurum'da Eren Kış-10 Operasyonu

Ağrı, Kars ve Erzurum'da Eren Kış-10 Operasyonu

Eren Kış-9 Operasyonu başladı

Eren Kış-9 Operasyonu başladı

Motorine 44 kuruş indirim!

Motorine 44 kuruş indirim!

REKLAM
Merkez Bankası'nda ayrılık!

Merkez Bankası'nda ayrılık!

Hatay sınırında 7 kişi yakalandı

Hatay sınırında 7 kişi yakalandı

İstanbul'da kuvvetli lodos: 4 ölü, 19 yaralı!

İstanbul'da kuvvetli lodos: 4 ölü, 19 yaralı!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com