SON DAKİKA
Anasayfa / Ekonomi / Pekcan, çin'de ihracat trenini karşılama törenine videokonferans yöntemiyle katıldı

Pekcan, çin'de ihracat trenini karşılama törenine videokonferans yöntemiyle katıldı

23.12.2020 12:00 | Son Güncelleme: 23.12.2020 12:49
Ticaret Bakanı Pekcan: 'Türk mallarının, tarihi İpek Yolu'nun izinde, demiryolu üzerinde, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan çin'e 13 günde ulaşmasının sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bu seferlerimiz artacak ve düzenli olarak sürecek.'

Pekcan, çin'de ihracat trenini karşılama törenine videokonferans yöntemiyle katıldı

Ticaret Bakanı Pekcan: 'Türk mallarının, tarihi İpek Yolu'nun izinde, demiryolu üzerinde, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan çin'e 13 günde ulaşmasının sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bu seferlerimiz artacak ve düzenli olarak sürecek.'

-'Bu tarihi yolculuk, Türkiye'nin ve ihracatçılarımızın bir başarısı olarak tarihe geçerken, ülkemizin ihracat serüveninde önemli bir kilometre taşını teşkil ediyor.'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul çerkezköy'den başladığı yolculuğu çin'in Xian şehrinde noktalayan ilk blok ihracat treninin karşılama törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Türkiye'den çıkarak Gürcistan ve Azerbaycan'ı geçen, Hazar Denizi'ni aşmak suretiyle Kazakistan'ı kat eden ve yaklaşık 8 bin 700 km yol alan ihracat treninin; Türkiye'den uzak Asya'ya demiryolu sevkiyatları açısından güzel bir başlangıcı teşkil ettiğini dile getiren Pekcan, 'Karşılıklı sevkiyatlar ile, Avrupa ve Asya ticaretinin zenginleşmesine katkı sağlayacağına inandığımız Orta Koridor'un, demiryolu taşımacılığı ile canlandığına hep birlikte şahit oluyoruz. Bu ve bundan sonra devam edecek seferlerimizin ülkemiz ihracatına olduğu kadar Türkiye ve çin arasındaki karşılıklı ticarete ve hatta küresel ticarete katkı sağlayacağını ümit ediyorum.' dedi.

Son yıllarda küresel ekonomideki gelişmeler, güçlü lojistik imkanlara sahip olmanın önemini daha da belirgin bir şekilde açığa çıkarttığını vurgulayan Pekcan, salgın nedeniyle, karayolu taşımacılığına getirilen kısıtlamaların, salgından görece daha az etkilenen demiryolu taşımacılığı sektörünün stratejik önemini arttırdığını kaydetti.

Bugün gelişmekte olan ekonomiler olarak öne çıkan Asya ülkelerinin, küresel ticaretten aldıkları payı artırmakta ve küresel değer zincirlerinde önemli roller üstlenmeye devam ettiğine dikkati çeken Pekcan, Türkiye'nin de üretim ve ihracat altyapısındaki dinamizmin yanı sıra zengin beşeri kaynakları, yenilikçiliğe olan yatkınlığı ve sahip olduğu kalite standartları ile küresel ekonominin önemli ve belirleyici aktörlerinden biri olma özelliğini her geçen gün artırdığını bildirdi.

Pekcan, Asya ve Avrupa arasında bir köprü olması nedeniyle Türkiye'nin lojistik ve taşımacılık açısından stratejik önemini sürdürdüğünü vurgulayarak bu çerçevede, Kuşak ve Yol Projesini, Türkiye'nin teorik avantaj ve ayrıcalıklarını pratik faydaya dönüştürecek en önemli projelerden biri olarak gördüklerini söyledi.

- Bu tarihi yolculuk, Türkiye'nin ve ihracatçılarımızın bir başarısı'

Bakanlık olarak özellikle çin'e ulaşımda kritik geçiş noktası olan Bakü- Tiflis-Kars demir yolu hattı üzerindeki çalışmaları da? önemsediklerini ve desteklediklerini anlatan? Pekcan, şöyle devam etti:

'Bakü Tiflis Kars demiryolu hattının ve dolayısıyla Orta Koridor'un etkin kullanımı, ilgili tüm paydaş ülkelerin işbirliğinin artırması ve Hazar geçişlerinin sorunsuz ve daha sık kullanımı ile başarıya ulaşabilecektir.?İlgili tüm ülkelerin birlikte çalışarak Orta Koridor'u daha çok kullanılır hale getirmesi bölgede sürdürülebilir büyümeye önemli katkı sunacaktır.?Ayrıca, ülkemizin kurucu üyelerinden biri olduğu Asya Yatırım ve Altyapı Bankası, Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde stratejik imk?nlar sunmaktadır.?Bu nedenle, Türk firmalarının Asya Yatırım ve Altyapı Bankası finansmanı ile gerçekleştirilecek projelerde etkin bir biçimde yer almasını arzu ediyoruz.'

Bugün tarihi bir güne; tarihi bir seferin başarıyla tamamlanmasına şahit olduklarını dile getiren Pekcan, 'Türk mallarının, tarihi İpek Yolunun izinde, demiryolu üzerinde, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan çin'e 13 günde ulaşmasının sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bu seferlerimiz artacak ve düzenli olarak sürecek. Bizler de buna gerekli her türlü katkıyı vereceğiz. Bu tarihi yolculuk, Türkiye'nin ve ihracatçılarımızın bir başarısı olarak tarihe geçmiş, ülkemizin ihracat serüveninde önemli bir kilometre taşını teşkil etmiştir.' dedi.

Pekcan, önümüzdeki dönemde, Türkiye-çin ikili ilişkilerinin sürdürülebilir, istikrarlı ve dengeli bir biçimde geliştirilmesine katkı sağlayacak olan trenimizin bu önemli seferinin; Türk ihracatçıları ve ülke için hayırlı uğurlu olmasını diledi.


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
9 + 4 =Bursa Gemlik’te Kredi Kefalet ‘Sedat Gürle’ dedi

Bursa Gemlik’te Kredi Kefalet ‘Sedat Gürle’ dedi

İhracat şampiyonu otomotiv Temmuz’da ara verdi

İhracat şampiyonu otomotiv Temmuz’da ara verdi

Malatya’da şehir içi toplu ulaşıma zam!

Malatya’da şehir içi toplu ulaşıma zam!

REKLAM
Altın fena çakıldı

Altın fena çakıldı

TüİK, enflasyonu açıkladı… Tırmanış sürüyor!

TüİK, enflasyonu açıkladı… Tırmanış sürüyor!

Ege İhracatçıları, 7 ayda 8 milyar 884 milyon dolara ulaştı

Ege İhracatçıları, 7 ayda 8 milyar 884 milyon dolara ulaştı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Siyaset Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com