SON DAKİKA
Anasayfa / Ekonomi / Renault’tan öTV sonrası ilk somut adım

Renault’tan öTV sonrası ilk somut adım

16.08.2021 10:44 | Son Güncelleme: 16.08.2021 12:42
Hem benzinli hem de elektrikli motoru bulunan hibrit otomobillere teşvik geldi. Fiyatlarda 60 bin TL'ye varan indirimler yaşandı. Türkiye'de hibrit üreten ama iç pazarda satamayan fabrikalar satış planı yapmaya başladı.

Renault’tan öTV sonrası ilk somut adım

Binek otomobillerin özel Tüketim Vergisi (öTV) matrahlarında uzun süredir beklenen değişiklik nihayet geçen hafta yapıldı. Yüzde 45 öTV dilimindeki matrah limiti 92 bin TL'ye, yüzde 50'lik öTV limiti ise 92-150 bin TL aralığına yükseltildi.

Yeni düzenlemede çevreci araçlara yönelik bir değişiklik de yer aldı. Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen, 2000 cm'ü geçmeyen hibrit otomobillerde vergi matrahı 85-135 bin TL'den 114-170 bin TL aralığına çıkarıldı. Daha önceki matrah 85-135 bin TL seviyesindeydi. Düzenlemenin hem benzinli motor hem de elektrikli motoru bulunan hibrit (melez) otomobillere doping etkisi yapması bekleniyor.

Türkiye'de yılın ilk yedi ayında 28 bin 421 adet hibrit otomobil satıldı. Hibritlerin pazardan aldığı pay yüzde 8.2 oldu. 2020'nin aynı döneminde 8 bin 129 adet hibrit satılmış, pazar payı ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmişti. Yeni düzenlemenin de etkisiyle 2021 sonunda hibritlerin pazar payının yüzde 10'u zorlayacağı tahmin ediliyor.

Diğer taraftan düzenleme sonrasında Türkiye'de pazara sunulan hibrit modellerin sayısında da artış bekleniyor. Hatta ilk gelişme Renault tarafında yaşandı. Türkiye'deki fabrikasını 'hibrit üretim üssü' haline getiren Renault, teşvik olmadığı için Bursa'dan Avrupa'ya ihraç ettiği hibrit otomobilleri iç pazarda satmıyordu. şirket, düzenleme sonrasında Clio hibrit modelini Türkiye'de de satışa sunmayı hazırlanıyor.

Bu önemli sürprizi Renault Mais Genel Müdürü Berk çağdaş duyurdu. Hibrit modellerindeki güncellemenin özellikle çevreci ve yeni teknolojilere uyum sağlamak açısından önemli olduğunu söyleyen çağdaş, 'Motoru da dahil Türkiye'de üretilen ve Avrupa'ya ihraç edilen Clio Hibrit modelimizin iç pazarda satışa sunulmasını da ana hissedarımızla birlikte değerlendireceğiz' şeklinde konuştu.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
9 + 1 =Borçlar için devletle el sıkışılıyor

Borçlar için devletle el sıkışılıyor

Yüz yüze eğitim kırtasiye satışlarını arttırdı

Yüz yüze eğitim kırtasiye satışlarını arttırdı

Dünya Türk üzümünü tercih etti

Dünya Türk üzümünü tercih etti

REKLAM
HT Solar'dan Kırşehir'e GES

HT Solar'dan Kırşehir'e GES

MüSİAD Bursa'dan Safir Berry'e ziyaret

MüSİAD Bursa'dan Safir Berry'e ziyaret

Merkez Bankası'ndan 'Dijital TL' hazırlığı

Merkez Bankası'ndan 'Dijital TL' hazırlığı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com