SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Sakarya'da Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

Sakarya'da Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

12.10.2021 17:20 | Son Güncelleme: 12.10.2021 18:36
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya üniversitesi destekleriyle organize edilen 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali başladı. Açılışta Başkan Yüce'nin yanı sıra Sakarya üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir bürokratları, akademisyenler ve ülke genelinden önemli sanatçılar yer aldı.

Sakarya'da Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

SAKARYA(İGFA)- Kurmaca ve Belgesel alanlarında 2 bin 700 filmin gösterime girdiği festival 14 Ekim'e kadar devam edecek. Sakarya'nın sosya-kültürel yapısından bahseden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce festivalle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sakarya'da 72 millet bir arada yaşadıklarını ve şehir tarihi açısından farkı bir konumda olduğunu dile getiren Başkan Yüce, 'Tarih boyunca göç almış bir şehirden bahsediyoruz. Savaşlar, katliamlar, insanlığa aykırı suçlar, ekonomik sebepler, doğal güzellikler, sosyal ve iktisadi imkânlar sebebiyle önce ülkemizden daha sonra da dünyanın farklı yerlerinden insanlar guruplar halinde Sakarya’ya göçmüş. Balkan coğrafyası, Karadeniz’in kuzeyi, Kafkaslar, Türki Cumhuriyetler, Afganistan toprakları, İran ve Irak bölgesi, Suriye, Arap coğrafyası, Kuzey Afrika toprakları derken dünyanın farklı yerlerinden farklı renklerde, farklı dillerde pek çok insan Sakarya’da bir araya gelmiş' dedi.

SAKARYA KüLTüR VARLIğINI KORUYOR

Sakarya'da buluşan yüzlerce kültürün her zaman varlığını koruduğunu ve dünyanın minyatürü olduğunu söyleyen Başkan Yüce, 'Kendi geleneksel kodlarını devam ettiren kültürler diğerlerini boğmamış, asimile etmemiş birlikte yaşamayı& öğrenmiş ve ortaya zengin bir medeniyet birikimi çıkmış.

Bu açıdan yaklaşıldığında Sakarya’nın ev sahipliği yaptığı uluslararası bir kısa film festivalinin dünyaya söyleyeceği çok şey olduğuna inanıyorum. Sinemanın anlatım ve ifade etme gücü yok sayılamaz. Dakikalarca konuşacağımız, anlatacağımız hatta sayfalarla yazacağımız bir meseleyi bir film çok daha etkili bir biçimde anlatabilir.

Bu açıdan derdi olan sinemayı desteklemek; sinema sanatçılarının önünü açmak çok önemlidir. Türkiye’nin bu alandaki gücünü artırmalı ve mirasını taşımalıyız. Biz de Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak genç yeteneklere ve sanatkârlara daima destek olmaya özen gösteriyoruz'dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 6 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com