SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Şiddet mağdurlarının korunmasına 'teknik' takip

Şiddet mağdurlarının korunmasına 'teknik' takip

4.09.2021 17:50: | Son Güncelleme: 04.09.2021 19:26
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan '6284 sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, şiddet mağdurlarının korunmasına yönelik uygulamaların etkinliği artacak.

Şiddet mağdurlarının korunmasına 'teknik' takip

ANKARA (İGFA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın İçişleri ve Adalet bakanlıkları işbirliğinde hayata geçirilen, şiddetle mücadelede etkin bir yöntem olan Elektronik Kelepçe Uygulaması 5 yıl süren pilot uygulama döneminin ardından ülke genelinde 81 ilde yaygınlaştırılmasına karar verildi. İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) kurulan ve 25 Ocak 2021 tarihinde ilk vaka izlemelerine başlanan Elektronik İzleme Merkezinde yürütülecek çalışmaların etkinliğinin arttırılması kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda “6284 sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” hazırlandı.Yönetmelik ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının teknik araç ve yöntemlerle takibine ilişkin usul ve esaslar oluşturuldu.

PERSONEL VE UYGULAMA EKİBİ GÖREVLERİ

Yönetmelikte, İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde& (GAMER) kurulan Elektronik İzleme Merkezinin personeli ve uygulama ekibinin görevleri belirlendi. Yürürlüğe giren yönetmelik ile elektronik kelepçeyle izlenecek vakalar kolluk birimleri ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Birimleri tarafından tespit edildikten sonra, şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde (şÖNİM) oluşturulan bir komisyon kararıyla vakalara ilişkin tedbir kararı alınabilmesi için Aile Mahkemesine başvurulacak. şiddet tehdidinin devam etmesi halinde Mahkemeden tedbir kararı süresinin uzatılması talep edilebilecek.

ELEKTRONİK KELEPÇEYE ZARAR

Mahkeme tarafından belirlenen şiddet mağduruna yaklaşmama mesafesinin şiddet uygulayan tarafından ihlal edilmesi halinde zorlama hapsi kararı için Cumhuriyet Savcılığına başvurulabilecek. şiddet uygulayanın elektronik kelepçe cihazına zarar vermesi ve ayak bileğinden çıkarması da tedbir kararı ihlali olarak kabul edilecek. Bu durumda şiddet uygulayan hakkında hem kamu malına zarar verme hem de tedbir kararı ihlali sebebiyle dava açılabilecek.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
1 + 4 =Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi

Erdoğan, Birleşmiş Milletler'den seslendi

Danıştay'dan 'orjinal parça' kararı!

Danıştay'dan 'orjinal parça' kararı!

Denizde çalışma  koşullarına uyum eğitimi

Denizde çalışma koşullarına uyum eğitimi

REKLAM
İstanbul semalarında TEKNOFEST vakti!

İstanbul semalarında TEKNOFEST vakti!

6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

Kıtalararası geçişe hazırlanıyor

Kıtalararası geçişe hazırlanıyor


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com