Tarıma drone desteği

29.05.2023 11:50 | Son Güncelleme: 29.05.2023 12:25
Ankara Büyükşehir Belediyesi, vektörle mücadele ve tarımsal gübreleme uygulamalarında drone ile hizmet vermeye başlayacak.

Tarıma drone desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, vektörle mücadele ve tarımsal gübreleme uygulamalarında drone ile hizmet vermeye başlayacak.

ANKARA (İGFA) -& Ankaralıların hayatını kolaylaştıracak hizmetleri hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, teknolojik yenilikleri de takip ederek uygulamaya koymaya devam ediyor.

ABB iştiraklerinden BelPlas Aş, vektörle mücadele ve tarımsal ilaçlama-gübreleme uygulamalarında kullanmak için 'Zirai İlaçlama Drone'unu bünyesine kattı.

HEM GüBRELEME HEM DE İLAçLAMA İçİN KULLANILACAK

Bugüne kadar sıvı gübreden yol çizgi boyasına, buz çözücü solüsyondan kozmetik yağlara kadar birçok ürün üreten Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BelPlas Aş, şimdi de Başkentlilere Zirai İlaçlama Drone'u ile hizmet verecek.

30 litre (70 kilogram) kapasiteli gübreleme ve ilaçlama drone'u hem kırsal bölgelerde gübreleme amaçlı hem de Başkentin her noktasında gerçekleştirilen vektörle mücadele çalışmalarında kullanılacak.

Drone ile vektörle mücadele çalışmaları sırasında ekiplerin ve araçların ulaşamadığı bölgelerde ilaçlama yapılırken çiftçilerin ürünlerine zarar gelmemesi için traktörle giremediği noktalara ulaşılabilecek ve ürün verimliliği de artacak. Ayrıca, ilaçlama ve gübreleme maliyetleri de düşecek.

YERLİ üRETİCİLERİN DOSTU ABB

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak köylüleri ve çiftçileri önceleyen hizmetlere devam ettiklerini dile getiren BelPlas Aş Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Hazman, 'Drone hizmetimiz; köylülerimizi ve çiftçilerimizi önceleyen bir hizmet. Ayrıca, Ankara'mızın şehir yaşamını ve doğanın kalitesini iyileştirme amaçlı başlattığımız bir hizmet' dedi.

çiftçilere tohum, gübre, fide desteğinde bulunduklarını hatırlatan Hazman, 'Ama köylerimizde maddi imk?nsızlıklar var bilindiği gibi? çiftçilerimizden traktörü olmayan var ya da olup da mazotu karşılayamayan var. Bunların hepsi olsa bile ekinler belli bir seviyeye geldikten sonra traktörün tarlaya girmesinin sakıncalı olduğu durumlar var. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için drone hizmeti başlatıyoruz' diye konuştu.

Hazman, şöyle devam etti:

'Köylüye verdiğimiz sıvı gübreyi drone'un haznesine koyup yukarıdan köylümüzün tarlasını gübreliyoruz. İkinci olarak Ankara'da sazlık alanlar, lağımların karıştığı alanlar ve zirai ilaçlanma yapılması gereken alanlar var. Bu alanlara da ya insanlarımız ya da makinelerimiz engebeli olduğu için giremiyorlar. Buralarda yine drone'umuzu kullanıyoruz ve yukarıdan zirai ilaçlama yapıyoruz.'

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
1 + 5 ='Merkez' kararını açıkladı

'Merkez' kararını açıkladı

Kredi kartı ve nakit avansta bu uyarılara dikkat!

Kredi kartı ve nakit avansta bu uyarılara dikkat!

İnşaat sektöründe yükseliş maratonu sürüyor

İnşaat sektöründe yükseliş maratonu sürüyor

REKLAM
Toplam ciro yıllık yüzde 53,4 arttı

Toplam ciro yıllık yüzde 53,4 arttı

20 ay sonra cari fazla verdi!

20 ay sonra cari fazla verdi!

Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!

Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com