Tiryakiler bu hataya düşmeyin!

18.11.2022 15:20 | Son Güncelleme: 18.11.2022 16:13
Uzmanlar, çay ve kahveden sonra mutlaka 1 bardak su içilmesini önerdi.

Tiryakiler bu hataya düşmeyin!

Uzmanlar, çay ve kahveden sonra mutlaka 1 bardak su içilmesini önerdi.

İSTANBUL (İGFA) - Soğuk havalarda 'içim ısınsın' diyerek çay ve kahve tüketimini artırıyor. üstelik çay ve kahvenin suyun yerini tutabildiğini düşünüyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, tüm bu yanlışlar nedeniyle özellikle kış aylarında vücudun yaşamsal fonksiyonları için kritik öneme sahip olan su tüketiminin azaldığını, oluşan sıvı kaybıyla böbreklerden kalbe bir çok organın zarar gördüğünü vurgulayarak 'Gün& içerisinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) etkiye sahip olduklarından aşırı tüketimleri vücutta sıvı kaybına neden olduğunu söyledi.

'Bu içecekleri sınırlı tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından da mutlaka bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz' diyen Burcu, suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de zararlı olduğunu, basit bir formülle kişinin günlük su ihtiyacını hesaplayabileceğini belirterek, kışın su tüketimine yönelik çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

KİM, NE KADAR SU TüKETMELİ? İşTE FORMüLü!

Yetişkin bir insan vücudunun ortalama yüzde 60'ı sudan oluşuyor. Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, bilinç bulanıklığı gibi durumlar görülmesi kaçınılmaz olabiliyor.

Yeterli su tüketiminin kalp sağlığı için de kritik bir öneme sahip olduğunu belirten Ayşe Sena Burcu 'Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalır, dolaşım yeterli olamaz, besin öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak sorunlar bu organların işlevine yansır. İleri seviyede sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana gelmesi ise inmeye kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir' diyor.& Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, su tüketimi ihtiyacının kişiden kişiye değiştiğini belirterek 'Günlük zorunlu ihtiyaç duyulan su tüketimini; vücut ağırlığınızı (kg) 30 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz. İdrar renginin koyulaşması, günlük su ihtiyacınızı karşılamadığınızın pratik bir göstergesidir' diye konuştu.

çAY VE KAHVEYİ ABARTMAYIN! ARDINDAN MUTLAKA 1 BARDAK SU İçİN!

özellikle soğuk kış günlerinde 'içim ısınsın' diyerek çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçılabildiğini belirten Burcu, bu tür kafein içeren içeceklerin diüretik (idrar söktürücü) olması sebebiyle vücutta sıvı kaybına yol açtığı uyarısında dikkati çekti.

'çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya, çay ve kahve içtikten hemen sonra her seferinde mutlaka 1 bardak su içmeye özen gösterilmelidir' diyen Burcu, 'Su içmekte zorlananların, suyun içerisine ekleyecekleri limon- salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil gibi meyve ve sebze dilimleriyle su tüketimlerini kolaylaştırabileceklerini belirterek, böylece hem vitamin / mineral alımına katkı sağlanabileceğini hem de su içiminin daha keyifli hale getirilebileceğini kaydetti.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 5 =Kapalı el ve dirsek ameliyatları için artık İstanbul'a gitmeye gerek yok

Kapalı el ve dirsek ameliyatları için artık İstanbul'a gitmeye gerek yok

Sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif ürünler

Sivrisinek ısırığında solüsyonlara alternatif ürünler

Gerçek organik gıda nasıl anlaşılır?

Gerçek organik gıda nasıl anlaşılır?

REKLAM
Uykusuzluğu tetikleyen 5 faktör

Uykusuzluğu tetikleyen 5 faktör

Sigara bağımlılarına '31 Mayıs' çağrısı!

Sigara bağımlılarına '31 Mayıs' çağrısı!

Ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçimi önemli

Ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçimi önemli


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Fikstür Siyaset Teknoloji Spor 1001 oyun Yerel Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber
İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com