SON DAKİKA
Anasayfa / Ekonomi / Turizmde 'en kötü' geride kaldı

Turizmde 'en kötü' geride kaldı

27.07.2021 11:42 | Son Güncelleme: 27.07.2021 12:58
KPMG Türkiye'nin Sektörel Bakış serisinin Turizm raporu yayımlandı. 2020'yi büyük kayıpla kapatan sektörde iyimserlik hakim. Geç başlayan yaz sezonu, kasıma kadar uzayacak. Türkiye'ye yıl sonuna kadar Rusya'dan 4 milyon, Almanya'dan 3 milyon turist bekleniyor. Pandemi sonrası tüketici davranışlarının da etkisiyle sektörde yeni akımlar doğacak.

Turizmde 'en kötü' geride kaldı

İSTANBUL (İGFA) - KPMG Türkiye'nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Turizm raporu yayımlandı. Rapora göre, pandemiyle birlikte tarihi bir çöküş yaşayan sektörde eskiye dönüş zaman alacak. Pandemi sonrası dönemde sektör dinamiklerini etkileyecek asıl konu önlemler ve aşı uygulamalarından daha çok tüketici davranışlarında görülecek.?

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Turizm Sektör Lideri Mert öner, sektörde umudun yaz sezonunda olduğunu belirterek 'Dünya Turizm örgütü'nün toparlanma senaryoları, ilk çeyrek verileri üzerinden mayıs ayında revize edildi. Buna göre, ilk senaryo temmuz ayında bir toparlanmaya işaret ediyor ve 2021'de uluslararası yolcu sayısında 2020'ye kıyasla yüzde 40'lık bir artış bekleniyor. İkinci senaryo ise toparlanmanın eylül ayında olacağını varsayarak 2019'a göre yüzde 75'lik bir düşüşe rağmen 2020'ye göre yüzde 10'luk artış öngörüyor. Uzmanların yarısına yakını pandemi öncesi döneme erişmek için 2024 yılını beklemek gerektiğini ifade ediyor' dedi.

'Yerel turizm desteklenmeli'

öner şöyle devam etti: 'Pandemi sürecinde yaşanan değişimler, insanların uluslararası seyahat iştahını ciddi oranda azaltma potansiyeli taşıyor. Bu kötü görünüm turizm ekonomilerinin yerel taleple desteklenmesi sayesinde dengelenebilir. Havayolu taşımacılığı devlerinden yerel pansiyonlara kadar sektörde var olan tüm şirketlerin nakit akışlarının çok sert bir stres testine maruz kaldığı bu dönemde desteklerin devam etmesi büyük önem arz ediyor.'

62 milyon kişi işini kaybetti

En büyük hasarı İspanya aldı

Türkiye neredeyse sıfırladı&

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
9 + 6 =Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi en yüksek seviyeyi gördü

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi en yüksek seviyeyi gördü

Ege Bölgesi ihracatta ABD ve İtalya'yı geçti

Ege Bölgesi ihracatta ABD ve İtalya'yı geçti

İkinci el otomobil piyasası hareketlendi

İkinci el otomobil piyasası hareketlendi

REKLAM
GüNSEL dünya vitrininde

GüNSEL dünya vitrininde

Kuru domates ihracatı 100 milyon dolara koşuyor

Kuru domates ihracatı 100 milyon dolara koşuyor

Gözler 'faiz' kararı için 23 Eylül'de

Gözler 'faiz' kararı için 23 Eylül'de


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com